VPI: Fjernvarmen taber fart - Varmepumper skal lukke hullet
Over en kvart million private gaskunder mangler fortsat at komme væk fra gassen, mens kommunerne kun forventer at godkende 12 nye fjernvarmeprojekter. Varmepumpeindustrien efterlyser mere fart på varmepumperne.
Niels Peter Skov, formand for Varmepumpeindustrien (VPI).. Foto: Varmepumpeindustrien
Udrulningen af fjernvarme er bremset så kraftigt op, at varmepumper skal spille en større rolle, hvis de politiske ambitioner om at udfase gas til boligopvarmning skal nås.
Det mener Varmepumpeindustrien (VPI) på baggrund af en ny status fra KL.
Ved udgangen af 2025 var der fortsat over en kvart million private gaskunder i Danmark. Samtidig forventer kommunerne kun at godkende 12 fjernvarmeprojekter, der tilsammen vil konvertere 2.312 gasfyr.
“Det står nu klart, at fjernvarmen alene ikke kan bære os i mål med den grønne omstilling af varmesektoren. Når projekterne bremser op, efterlader det borgerne i et urimeligt limbo. Vi har brug for at få varmepumperne langt mere i spil som den direkte vej væk fra de fossile brændsler, hvis vi skal gøre os håb om at nå de politiske målsætninger,” siger Niels Peter Skov, formand for VPI.
Brancheorganisationen ønsker derfor, at støtten til varmepumper i højere grad målrettes områder, hvor der ikke er udsigt til fjernvarme.
“Det skylder vi både boligejerne og de kommende generationer, siger Niels Peter Skov.
VPI peger samtidig på, at salget af varmepumper igen er begyndt at stige efter flere år med usikkerhed på varmemarkedet.
Salget er godt hjulpet på vej af et forhøjet tilskud på 27.000 kr. til en varmepumpeinstallation.
-emte
