VVS-kæde styrker uddannelsesindsatsen

Ny vandnorm og nye krav til asbesthåndtering er blot de seneste opdateringer, der kræver efteruddannelse af VVS-installatørerne. Landsdækkende kæde skruer op for uddannelsesindsatsen og tager ansvar for at oplyse forbrugerne bedre.

Foto: Bedre Bad

Over de seneste par år er der kommet en lang række opdateringer i standarder og lovgivning på VVS-området. Der er både kommet nye regler for brandsikring af installationer, EU-krav under den nye vandnorm, certificeringskrav for asbesthåndtering og skærpede krav om øget rapportering, digitalisering, kvalitetssikring med mere.

Især de nye regler for håndtering af asbest har givet anledning til ikke blot efteruddannelse af VVS’erne i selve asbesthåndteringen, men også kundehåndtering hos den landsdækkende kæde Bedre Bad

”Oplysningen fra myndighederne til hr. og fru Jensen om faldgruberne ved renovering er meget sparsomme, og de er forundrede, når vi italesætter farer og risici ved asbest, som mange tror kun findes i gamle tagplader. Folk synes, at det er sjovere at kigge på armaturer og klinker til det nye badeværelse end at sætte sig ind i alle mulige love og regler. Der ligger et ansvar for at oplyse om det, og det tager vi på os nu”, siger Thomas Eggertsen, der er bestyrelsesformand og ansvarlig for kædens BBA Akademi.

Konkret har de nye regler for håndtering af asbest betydet efteruddannelse af VVS-installatørerne, som også i stigende grad skal løfte informationen til kunderne.

”Vi skal både håndtere asbest professionelt, så vi sikrer vores medarbejdere og giver vores kunder tryghed i de løsninger, vi sælger. Men der ligger et langt større informationsbehov i disse sager, som vi på troværdig vis skal løfte, da kunderne ofte bliver ofte overraskede over ekstraomkostningen, og så står man der med en fortvivlet kunde”, siger Thomas Eggertsen.

Som selvstændig håndværker skal man selv sørge for at søge kurser og efteruddannelse. Der findes ifølge Thomas Eggertsen mange fine tilbud, men det kan som selvstændig stadig være svært hele tiden at holde sig ajour og sikre kvalitet i uddannelsen.

”Hvis du er selvstændig VVS’er, kommer der ikke nogen og siger til dig, at nu er det blevet tid til efteruddannelse. Fordi der hele tiden kommer så mange opdateringer, er det en klar fordel at være i et fællesskab, hvor der sidder nogen og har et overblik og prikker dig på skulderen. Samtidig er der også en stor kvalitet i videndelingen og den faglige sparring medlemmerne imellem”, siger Thomas Eggertsen.

-mauh
 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

07.07.2025Minimax Danmark

Sponseret

Minimax har en god driftsøkonomi

01.07.2025Unidrain A/S

Sponseret

Her er modtagerne af Unidrains Talentlegat 2025

30.06.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Local Expertise Supporting Denmark’s Energy Transition

30.06.2025TOTO

Sponseret

TOTO passerer et salg på 13 mio. douche-toiletter

25.06.2025Purus

Sponseret

Miljødeklarationer med livscyklusperspektiv

23.06.2025TOTO

Sponseret

Skal du spules bagi?

17.06.2025Ordrestyring.dk

Sponseret

KUNDECASE: Øresund VVS

17.06.2025Brødrene Dahl A/S

Sponseret

En kuglehane er da ikke bare en kuglehane!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup