VVS´25: Wavin fokuserer på præfabrikerede løsninger
Manglen på faglært arbejdskraft i VVS-branchen betyder, at 40 pct. af virksomhederne må sige nej til opgaver, viser en undersøgelse fra Tekniq Arbejdsgiverne. Det vil Wavin søge at afhjælpe med nye løsninger.
Præfabrikerede løsninger kan være med til at lette presset og gøre det muligt at gennemføre flere installationer med færre ressourcer, siger Henrik Brogens, salgschef hos Wavin.. Foto: Wavin
Det rammer både kunder og den grønne omstilling, når VVS-branchen ikke kan følge med efterspørgslen på grund af mangel på arbejdskraft.
Som et svar på den udfordring, vil Wavin på VVS´25 i Odense Congress Center præsentere præfabrikerede løsninger, der skal lette installationsopgaven.
"VVS-branchen står over for en stor udfordring, hvor manglen på kvalificerede installatører fylder meget. Vi kan ikke tvinge de unge til at vælge denne vej, og derfor må vi tænke i alternativer. Netop derfor har vi i år særligt fokus på vores præfabrikerede løsninger på messen – de kan være med til at lette presset og gøre det muligt at gennemføre flere installationer med færre ressourcer," siger Henrik Brogens, salgschef hos Wavin.
Præfabrikation reducerer installationstiden og hjælper samtidig med at nedbringe energiforbruget, minimere materialespild og fremme en mere bæredygtig byggebranche, skriver Wavin i en pressemeddelelse.
-emte