WAAM ligger godt i 3D-print-kapløb

Velkendte kompetencer og teknologier samt slutprodukter med høj styrke gør wire arc additive manufacturing til et bud på industriens mest alsidige 3D-printteknologi.

Forudsigelsen bygger på, at WAAM er baseret på kompetencer og teknologier, industrien allerede kender. Foto: Lemvigh-Müller..

WAAM – wire arc additive manufacturing – bliver den 3D-print-teknologi, som hurtigst kommer til at vinde frem i industriel skala. Det forudser Peter Tommy Nielsen, leder af FORCE Technologys afdeling for fuldskalatest af komponenter og systemer samt laser- og svejseteknologi.

Forudsigelsen bygger på, at WAAM er baseret på kompetencer og teknologier, industrien allerede kender, nemlig MIG/MAG-svejsning og automation ved hjælp af 6-aksede industrirobotter.

”Vi ved, at det vi kan svejse, kan vi sandsynligvis også 3D-printe. Virksomheder med kompetencer inden for svejsning står rigtig stærkt i forhold til WAAM, og det får flere af dem til at interessere sig for området”, siger Peter Tommy Nielsen.

Samarbejde er fordel for kunder

Inden for WAAM arbejder FORCE Technology tæt sammen med Lemvigh-Müller.

Det ser Henrik Stilling, salgsingeniør og svejsespecialist certificeret af organisationen International Institute of Welding, IIW, som en stor fordel for Lemvigh-Müllers kunder.

”Vi oplever en stigende interesse for WAAM og avanceret svejseteknologi, og sammen med FORCE Technology kan vi udforske og kortlægge mulighederne inden for WAAM”, siger Henrik Stilling.

Stærke emner og mindre efterbearbejdning

Henrik Stilling ser stærke emner, der kræver begrænset efterbearbejdning, som en af de afgørende fordele ved WAAM.

”WAAM giver stor designmæssig frihed, fleksibilitet og kort gennemløbstid, både i kraft af hurtig opstilling og kort egentlig produktionstid. Sammen med god økonomi i form af en relativt lille investering og slutprodukter med gode egenskaber, stiller det WAAM meget stærkt som produktionsteknologi i fremtiden”, siger han.

Peter Tommy Nielsen peger også på bæredygtighed som et aspekt, der tæller på plussiden for WAAM. Han påepeger nemlig, at ved brugen af WAAM minimerer man materialespildet og reducerer sin lagerbinding.

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup