Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Wicotec Kirkebjerg overtager fire vestsjællandske selskaber med samlet 500 medarbejdere og en omsætning på omkring 700 mio. kr. Købesummen kan nå op på 597,5 mio. kr.

F.v.: Ricco Lind Hansen, Thomas Aunsbak, Niels Jørgensen, alle fra Multi-Tech/AGJ, Adm. dir. Brian Ludvigsen, Wicotec Kirkebjerg og Esben Christensen også fra Multi-Tech/AGJ. Foto: Wicotec Kirkebjerg

Aarsleff-koncernens teknikentreprenør Wicotec Kirkebjerg har indgået aftale om at købe Rent-Tech A/S.

Handlen omfatter også datterselskaberne Multi-Tech A/S og Asger G. Jørgensen A/S samt 50,5 procent af El-Centret Højby ApS, skriver Wicotec Kirkebjerg i en pressemeddelelse.

De fire selskaber omsatte i 2025 for cirka 700 mio. kr. og havde et samlet EBIT på 88 mio. kr. De beskæftiger omkring 500 medarbejdere og har afdelinger i Sorø, Holbæk, Kalundborg, Hvalsø og Korsør.

Multi-Tech arbejder med tekniske installationer og service til blandt andet medicinal- og produktionsindustrien, mens Asger G. Jørgensen udfører smede- og rørarbejde.

”Vi har en klar ambition om at være den foretrukne teknikentreprenør og servicepartner. Med Rent-Tech selskaberne ombord, tager vi et markant strategisk skridt mod en stærkere serviceforretning. Sammen får vi både større kapacitet, flere specialister, en bedre geografisk dækning og et endnu stærkere udgangspunkt for at løse både små, store, komplekse og tværfaglige opgaver,” siger adm. dir. Brian Ludvigsen, Wicotec Kirkebjerg A/S.

Købesummen udgør maksimalt 597,5 mio. kr. på kontant- og gældsfri basis.

Overtagelsen afventer blandt andet konkurrencemyndighedernes godkendelse og ventes tidligst gennemført i begyndelsen af regnskabsåret 2026/27.

Rent-Tech A/S og de tilhørende virksomheder bliver en del af Service & Installation i Wicotec Kirkebjerg-koncernen, men fortsætter under eget navn og på de nuværende adresser.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

08.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup