Aarhusiansk lys-virksomhed revitaliseret med kinesiske ejere

Der er lang – meget langt – mellem de europæiske virksomheder på verdens største lysmesse, GILE 2025 i Guangzhou i Kina, men aarhusianske SGM Lighting er en af de få undtagelser. Og det er der en særlig grund til.

Det aarhusianske firma SGM Lighting lyste op blandt 3.188 udstillere på verdens største lysmesse i Guangzhou, Kina. At firmaet var til stede på messen skyldes, at den i fjor blev opkøbt af det kinesiske selskab Golden Sea.. Foto: SGM Lighting

Konkurrencen er benhård på markedet for lys og lysteknik. Og de europæiske virksomheder har det svært i konkurrencen med deres kinesiske virksomheder. Det skinner tydeligt i gennem på Guangzhou International Light Exibition, der løb af stablen i Kinas tredje største by i juni.

Langt hovedparten af de 3.188 udstillere er enten kinesiske eller fra andre lande i regionen, men i en hal finder vi alligevel et dansk islæt i form af den aarhusianske virksomhed SGM Lighting, der har specialiseret sig i scenelys og dynamisk facadebelysning.

Virksomheden blev startet i Italien for 50 år siden, men flyttede i 2004 til Danmark, hvor den i dag beskæftiger omkring 40 medarbejdere i Aarhus.

At SGM Lighting nu har en stand på den enorme messe i Guangzhou er der en god og forklaring på.

”Det skyldes, at SGM sidste år blev opkøbt af den kinesiske børsnoterede koncern, Golden Sea, og vi fik derfor en plads på deres stand,” fortæller Leif Orkelbog-Andresen, der er Global Sales Director i SGM.

”Men vi er fortsat en dansk virksomhed med danske og udenlandske ansatte i Aarhus,” fastslår han.

Og medarbejderne i Danmark bliver bevaret, skriver Golden Sea i pressemeddelelsen om opkøbet.

SGM Lighting står på to ben. 

Det ene område, som SGM beskæftiger sig med er produktion og levering af entertainment-lighting til virksomheder, der lever af at leje lys ud til festivaler, events, koncerter, tv-shows eller store firmafester.

Det andet ben er arkitektonisk belysning, hvor SGM sælger til installatører, der lever af at montere dynamisk, arkitektonisk belysning. 

”Dem er der ikke så mange af, men vi kommer i kontakt med dem, fordi de skal lave strøm til installationen. Vi markedsfører os ikke som en virksomhed, der laver hvidt lys. Det kan vi også, men vi specialiserer os i lys, der skal skifte farve,” siger Leif Orkelbog-Andresen, der blev ansat i stillingen som global salgschef i SGM i december.

SGM har været en pioner inden for brugen af IP65 moving lights og har blandt meget andet leveret lys til Metallicas europæiske turné. Men også på området for arkitektonisk belysning har virksomheden leveret produkter til iøjnefaldende projekter verden over.

Således er Louis Vuittons hovedkvarter og Le Stade de France i Paris lyst op af lamper fra den aarhusianske virksomhed, ligesom The Three Sister Bridge i Pittsburgh, Pennsylvania og Singapore´s berømte Sky Tree Lighting.

“Vores investering i SGM stemmer overens med Golden Seas fremtidige strategiske og langsigtede udviklingsplaner. Opkøbet af SGM supplerer vores nuværende forretning og vil bidrage til at berige og styrke det produktsortiment og den ekspertise, vi kan tilbyde vores kunder – både inden for arkitektonisk og scenisk belysning,” lød det fra ” Christopher Agius Ferrante, VP i Golden Sea i forbindelse med opkøbet i september i fjor.

Målet for SGM er at fortsætte produktudviklingen inden for de to specialområder, virksomheden beskæftiger sig med.

Markedet er stort

Og de er meget forskellige.

I forhold til entertainment-segmentet bygger SGM lamper, der skal kunne holde til at blive transporteret i flightcases og sættes op og tages ned igen og igen og tåle vejr af alle typer.

”Det kræver produktudvikling – og det er noget, vi er rigtig gode til. På den arkitektoniske side er det lidt det samme. Lamperne skal kunne holde til at sidde på f.eks. Storebæltsbroen i ti år – og holde til det. Det er mest udendørs lys vi arbejder med – facadebelysning i forskellige farver,” siger Leif Orkelbog-Andresen.

Markedet for SGM er globalt og vurderes af Orkelbog-Andresen til at ligge på omkring 500 mio. dollars årligt. 

Nu er det hans opgave at opbygge en global salgsorganisation, der kan tage den størst mulige bid af den kage.

Leif Orkelbog-Andresen kom til SGM fra 16 år i Martin Professional, hvor han bl.a. har ledet betydningsfulde salgsinitiativer og opbygget et stærkt netværk inden for den arkitektoniske lysdesignbranche. Han er oprindelig uddannet fotograf inden for reklamebranchen, men har siden som supplement til sin praktiske erfaring fra lysbranchen taget en master i forretningsudvikling fra Copenhagen Business School, hvor hans speciale fokuserede på global ekspansion inden for arkitektonisk belysning – indsigt, som han nu skal omsætte til vækst i den nu kinesisk ejede aarhusianske lysvirksomhed.

Leif Orkelbog-Andresen, der er global salgschef i SGM Lighting vurderer, at det globale marked for virksomhedens produkter udgør 500 mio. dollar årligt.. Foto: SGM Lighting

Og konkurrenter er der mange af, bekræftede en rundtur på den enorme messe i Guangzhou.

Men den nye kinesiske ejer giver den aarhusianske virksomhed et solidt springbræt i branchen.

Golden Sea er ifølge Orkelbog-Andresen verdens største indenfor professionel belysning i entertainment segmentet og beskæftiger i alt 1.800 medarbejdere.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Belysning – energieffektive løsninger og smart styring

LED, sensorer og intelligent styring gør belysning til meget mere end bare watt og lumen. DALI-styring og KNX-integration er med til at skabe den store forskel. I dette tema kan du læse, hvordan moderne løsninger reducerer energiforbrug, forbedrer indeklimaet og kan åbne nye forretningsmuligheder for installatører.

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup