Aceve samler danske brands og køber op i Europa

Den danske softwarekoncern Aceve samler nu de de tre danske virksomheder Ordrestyring, KlarPris og Jublo i én fælles organisation. Konsolideringen skal styrke samarbejdet på tværs af Norden og Benelux – og igøre det lettere at udvikle og rulle nye digitale løsninger ud til installationsbranchen.

Claus Thorsgaard er CEO i Aceves.. Foto: Aceve

Sammenlægningen betyder, at Aceve står bedre rustet til at tilbyde integrerede værktøjer på tværs af sin portefølje, så danske installatører fremover kan trække på mere sammenhængende og værdiskabende softwareløsninger, skriver virksomheden i en pressemeddelse.

”Danmark er et af Aceves vigtige markeder, og konsolideringen af brands giver i højere grad mulighed for at tilbyde løsninger på tværs af porteføljen, der supplerer hinanden og skaber endnu mere værdi for deres kunder. Erfaringer fra Danmark indgår i Aceves arbejde med at udvikle løsninger på tværs af regionen,” udtaler Aceves danske CEO, Claus Thorsgaard.

Samtidig investerer Aceve massivt i vækst uden for Danmark. Softwarekoncernen har netop opkøbt Syntess Group i Holland og KPD i Belgien – to markedsledende aktører, der tilsammen omsætter for mere end 50 mio. euro i Benelux.

Med tilføjelsen placerer Aceve sig nu blandt de absolut største softwareleverandører til installations- og byggebranchen i både Norden og Benelux.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Installator.dk

Hård start for InstallatørGruppen på børsen

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Forsyningstilsynet tjekker Energinets nye model

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle