Andel lancerer fastprisprodukt til 1 kr.

Andel lancerer nu, hvad virksomheden selv kalder “markedets mest enkle og overskuelige elprodukt”: 1 kr. for 1 kilowatt-time i 1 år.

Foto: Andel Energi

”Siden energikrisen har elpriserne været meget svingende over hele Europa, det gælder også her i Danmark. Det kan gøre det vanskeligt for den enkelte forbruger at forudsige størrelsen på den kommende elregning,” siger Josefine Walter, der er kommerciel direktør i Andel Energi.

Andel peger på elprisen i de seneste år har svinget markant. I fjor var forskellen på den dyreste og billigste elpris således 4,54 kr., mens forskellen var endnu større i 2024.

”Vi oplever en stigende interesse fra Andel Energis kunder for produkter og løsninger, der kan skabe større forudsigelig trods de svingende elpriser. Derfor forsøger vi nu i en periode at prissætte et elprodukt, der er så enkelt og letforståeligt som overhovedet muligt. 1 krone for 1 kilowatt-time, gældende i 1 år,” siger Josefine Walter.

Andel fremhæver dog også de alternative muligheder for en mere forudsigelig elregning, som tilpasning af forbruget - f.eks. opladning af elbilen - når elprisen er lavets, eller installation af hjemmebatteri, der gør det muligt at købe strømmen, når den er billigst.

I 2025 oplevede Østdanmark i alt 265 timer med negative elpriser og 954 timer, hvor den rene elpris lå over 1,00 kr. pr. kwt.

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Oplev LAMEL-LED som er green:ID’s belysningskoncept til integration i akustikpaneler

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle