Behovet for arbejdskraft er stigende
Installationsbranchen vil i de kommende år få brug for mere arbejdskraft. Det viser den årlige arbejdskraftanalyse fra Tekniq.
"De store investeringer i hospitaler og anden infrastruktur vil fra 2016 og fremefter være nået så langt, at der igen for alvor bliver brug for flere i installationsbranchen", siger underdirektør i Tekniq, Tina Voldby. Foto: Tekniq.
Et lille lys skimtes forude i Tekniqs årlige arbejdskraftundersøgelse, som viser et lidt større behov for medarbejdere i installationsbranchen i år end i de tidligere år.
Branchen er siden 2008 faldet med 11 milliarder kroner i årlig omsætning og har langt til generelle kapacitetsproblemer og flaskehalse.
I takt med at fremgangen i dansk og international økonomi smitter af på installationsbranchens aktiviteter, forventer vi, at branchens beskæftigelse stiger, siger Tina Voldby, der er underdirektør i Tekniq, Installatørenes brancheorganisation.
Læs også: Skuffende omsætning i første kvartal
Tekniqs undersøgelser viser, at hele 20 procent af virksomhederne i april 2014 har ansat medarbejdere. Og Tina Voldby er sikker på, at der indenfor de næste par år bliver brug for endnu mere arbejdskraft i installationsbranchen.
De store investeringer i hospitaler og anden infrastruktur vil fra 2016 og fremefter være nået så langt, at der igen for alvor bliver brug for flere i installationsbranchen. Derfor vil vi gerne invitere de medarbejdere, som har fået jobs andre steder, hjem igen, når der kommer arbejde til dem. Desuden er der stadigvæk ledige, som kan opkvalificeres med målrettet uddannelse, siger Tina Voldby.
Svært at rekruttere
På trods af den ellers positive nyhed om, at installationsbranchen i de kommende år vil få brug for mere arbejdskraft, viser undersøgelsen også, at 42 procent af virksomhederne forventer, at det bliver sværere at rekruttere arbejdskraft i de kommende to år. Faktisk har 7 procent af virksomhederne allerede i april forgæves søgt efter kvalificeret arbejdskraft.
Læs også: Mangler elinstallatørerne virkelig kvalificeret arbejdskraft?
Vi kan allerede nu se begyndende vanskeligheder med at rekruttere medarbejdere inden for særlige geografiske og kompetencemæssige områder særligt i elbranchen, forklarer Tina Voldby og fortsætter: Det var i april vanskeligt at rekruttere elektrikere med kompetencer inden for automation og intelligente installationer, vvsere med kompetencer inden for energieffektivisering, varmeautomatik- og styring samt ventilation, siger hun.
Tekniqs arbejdskraftundersøgelse er gennemført i maj 2014 som internetbaseret spørgeskemaundersøgelse blandt TEKNIQs medlemsvirksomheder med en svarprocent på 27. Undersøgelsen gennemføres årligt i samme periode, og der er sammenlignelighed mellem tallene fra år til år.