Brug af overskudsvarme fra Apple et skridt nærmere

Et flertal på den nylige generalforsamling i Viborg Varme bakkede op om en mia-investering, der skal være med til at sikre udnyttelsen af overskudsvarme fra Apple´s hostingscenter, skriver Viborg Stifts Folkeblad.

Der er fortsat en række forhold, der skal afklares, inden overskudsvarmen fra Apple´s datacenter kan udnyttes i fjernvarmenettet.. Foto: Apple

Midlerne til etablering af en energihub tæt ved Apples datacenter i Foulum blev bevilget som en del af en større investeringspakke.

Der er dog endnu en række forhold, der skal på plads, inden fjernvarmebrugeren kan varme sig ved overskudsvarmen fra den amerikanske it-gigant.

Såloedes skal det såkaldte "prisloft på overskudsvarme" enten bortfalde eller ændres, så de faktiske omkostninger altid vil kunne indregnes i varmeprisen.

Derudover skal kommunen give tilsagn om kommunegaranti for anlægssummen, ligesom de indkomne tilbud vedrørende selve etableringen skal holde sig indenfor rammerne af de økonomiske beregninger.

Endelig skal der gives en garanti for, at overskudsvarmen til stadighed vil blive stillet til rådighed vederslagsfrit, fremgår det af artiklen i Viborg Stifts Folkeblad.

“Det er klart, at de fire forhold skal være i orden, inden vi foretager så stor en investering, men hvis de er det, så er jeg også overbevist om, at det vil være en investering til gavn for fjernvarmekunderne,” siger direktøren for Viborg Varme, Morten Abildgaard.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BRUGG Denmark A/S

Sponseret

BRUGG Pipes revolutionerer varme- og drikkevandsapplikationer med CALPEX ULTRA

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Installator.dk

Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle