Byggebranchen kan blive en global cirkulær frontfigur

Cirkularitet er vejen frem for byggebranchen – og med certificeringer bliver det endnu lettere at vælge genanvendelige materialer.

Mikkel Langetoft-Nielsen, Business Manager hos Rockpanel, er stolt af, at produkterne Rockpanel Colours og Rockpanel Natural nu er blevet Cradle to Cradle-certificeret på sølvniveau. Foto: Rockpanel

Byggeriet står for en stor andel af Danmarks samlede CO2-forbrug, men med konkrete politiske tiltag kan branchen blive en global cirkulær frontfigur. Det fastslår Rådet for Grøn Omstilling i en ny rapport. For at gøre det lettere at vælge cirkulære løsninger har Rockpanel i mange år arbejdet med genanvendelse, og det blev senest understreget, da leverandøren blev Cradle to Cradle-certificeret® på sølvniveau for to af sine mest populære produktserier.

Når man snakker om bæredygtighed og at nedbringe det danske CO2-aftryk, er byggebranchen ikke til at komme udenom. Derfor er skiftet til et mere cirkulært byggeri omdrejningspunktet for en ny rapport udarbejdet af Rådet for Grøn Omstilling på initiativ af Realdania.

Rapporten hedder ”Cirkulært byggeri: Fra tanke til politisk handling”, og den har til formål at bidrage med nye indsigter, der kan fremme den cirkulære tankegang i den danske byggebranche.

”Bæredygtighed har længe været altoverskyggende i branchen, og det er dejligt at se, at det fortsat er på dagsordenen”, siger Mikkel Langetoft-Nielsen, Business Manager hos Rockpanel, og uddyber:

”Vi kan tydeligt mærke, at vores kunder hele tiden bliver dygtigere til at forstå betydningen af bæredygtigt byggeri. Derfor stiller de andre spørgsmål og krav til os som leverandør end tidligere”.

Hos Rockpanel byder de den øgede opmærksomhed på genanvendte materialevalg varmt velkommen. Som facadeproducent arbejder de selv med cirkularitet, hvilket nu er blevet dokumenteret med deres nyerhvervede Cradle to Cradle-certificeringer på to produktserier.

”Vi har været igennem en lang certificeringsproces og er stolte af nu at være blevet Cradle to Cradle-certificeret på sølvniveau for vores facader Rockpanel Colours og Rockpanel Natural. Her bliver der stillet krav til hele forsyningskæden, der bliver bedømt i forhold til bæredygtighed inden for fem kategorier”, fortæller Mikkel Langetoft-Nielsen.

De fem kategorier er cirkularitet, materialesundhed, overgang til vedvarende energikilder, social retfærdighed samt løbende forbedring af produkter og processer.

”Det er en prioritet for os at få denne her blåstempling, så kunderne har vished om, at de med Rockpanel tager et mere bæredygtigt valg. Efter endt brug kan materialet indgå i produktionen af nye stenuldsprodukter, og vores facader består af op til 50 procent genanvendt materiale”, forklarer Mikkel Langetoft-Nielsen og tilføjer:

”Vi har derfor fået certificeret vores to mest populære serier, så flest muligt få glæde af det. For eksempel kan Rockpanel Colours fås i mere end 50 standardfarver, og så kan man købe helt ned til én plade ad gangen. Det gør den oplagt til en lang række projekter”.

Rockpanel bidrager selv til den cirkulære omstilling med genanvendelsesordningen Rockcycle. Her tager de imod udtjente og overskydende stenuldsprodukter, der uden tab af funktionalitet kan indgå i nye byggematerialer.

”Det har en stor betydning, at vores facader efter endt levetid stadig kan indgå i nye plader eller stenuldsprodukter, så vi kan minimere brugen af nye ressourcer”, fastslår Mikkel Langetoft-Nielsen.

Læs også: Sådan kan indkøbere bidrage til mere bære- og modstandsdygtige værdikæder – del 1

Den nye rapport fra Rådet for Grøn Omstilling definerer ikke kun cirkulært byggeri i forhold til muligheden for at genanvende materialerne. Den taler også ind i at forlænge bygningers levetid og minimere ressourceforbruget.

”Ud over genanvendt materiale er Rockpanel-pladerne lavet af den vulkanske stenart basalt. Det er en så godt som uudtømmelig materialekilde, der samtidigt gør vores facader holdbare og modstandsdygtige over for brand, vind og vejr”, afslutter Mikkel Langetoft-Nielsen.

Kilde: Rockpanel

/ PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn