Danmark har fire sidestillede godkendelser for vandbehandling

Anlæg til behandling af drikkevand er meget udbredte i Danmark, hvor mange dele af landet byder på meget kalk i vandet. Anlæggene skal godkendes, og i Danmark kan leverandører vælge mellem fire godkendelser, der anvender forskellige metoder. Én aktør stiller spørgsmålstegn ved om, det er smart.

”Vi synes ikke bekendtgørelsen er tilstrækkelig. Den dækker både vandhanearmaturer og vandbehandlingsanlæg, og det er meget forskellige ting. Vandbehandling kræver meget mere vurdering og skal efter vores mening leve op til strengere krav”, fortæller Mads Maymann Jørgensen. Foto: BTW Danmark..

Drikkevand er naturligvis en følsom størrelse, hvor sikkerhed, sundhed og kvalitet spiller en hovedrolle. Der er derfor helt specifikke krav til byggevarer i kontakt med drikkevand. Vandbehandlingsanlæg og -løsninger skal være godkendte, så forbrugere kan være sikre på, at anlæggene ikke afgiver skadelige stoffer eller skaber sundhedsrisici.

Bekendtgørelsen BEK nr. 1007 af 29/06/2016 handler om markedsføring og salg af byggevarer i kontakt med drikkevand. Den fastsætter, ’at byggevarerne kan markedsføres og sælges, hvis det kan dokumenteres, at byggevaren som helhed eller de vandberørte delkomponenter, som byggevaren består af, er godkendt’ med en af følgende:

• GDV-ordning.
• Tysk DVGW-certifikat.
• Hollandsk ATA-godkendelse/The KIWA Water Mark.
• Svensk typegodkendelse af enten RISE eller KIWA Sverige.
Se kilde.

Den ansvarlige myndighed er Bolig- og Planstyrelsen, som på hjemmesiden oplyser, at bekendtgørelsen er ’under fornyet eftersyn’.

Læs også: Kendt kro åbner med ny bæredygtig sanitet

Det er æbler og pærer
Mads Maymann Jørgensen er salgsdirektør for en af Danmarks største leverandører af vandbehandlingsløsninger BWT Danmark, og han ser frem til ændringer i godkendelsesbilledet.

”Vi synes ikke bekendtgørelsen er tilstrækkelig. Den dækker både vandhanearmaturer og vandbehandlingsanlæg, og det er meget forskellige ting. Vandbehandling kræver meget mere vurdering og skal efter vores mening leve op til strengere krav”, fortæller han og tilføjer:

”De fire godkendelsesordninger er ret forskellige, og det betyder, at æbler bliver sammenlignet med pærer. Vi mener ikke, at brugere af løsningerne kan ikke være sikre på en sikker løsning – og for os som leverandør er det meget svært at kommunikere forskellen på ’æblerne’ og ’pærerne’. Mange installatører og forbrugere tror, alt er fint. Men det mener vi ikke, det er”.

”De fire godkendelsesordninger er ret forskellige, og det betyder, at æbler bliver sammenlignet med pærer”, fortæller Mads Maymann Jørgensen. Foto: BTW Danmark..

Danmark har laveste standard i EU
Mads Maymann Jørgensen mener, at Danmark siden bekendtgørelsen blev indført i 2016 har haft den laveste standard i EU, og han oplever mange udfordringer på markeder for vandbehandling.
Han oplever en del blødgøringsanlæg på markedet, der for eksempel:

• Kun har gennemgået en materialetest og for eksempel ikke en bakteriologisk test.
• Ikke har desinfektion indbygget.
• Har meget stor dødvolumen, som giver stagnation i vandet, der øger risiko for bakteriedannelse.

Læs også: Det bæredygtige badeværelse handler meget om laaanngg levetid

Han uddyber: ”Flere anlæg er rent hydraulisk drevet, og de er ulovlige på det tyske marked. I Tyskland har man skærpede krav i forhold til EU's basisnorm på fire hovedpunkter: Automatisk desinfektion, automatisk regeneration ved stilstand, en anbefaling for hvor stor dødvolumen et blødgøringsanlæg til en enkeltfamilie op til fem personer bør have og en bakteriologisk test. Vi mener, der er behov for lignende skærpelser af den danske godkendelsesordning”.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema om vandbehandling 2023

Relateret indhold

Roth Danmark A/S

Sponseret

Har du brug for BIM-modeller til dit næste projekt?

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby