Dansk filtreringsvirksomhed med løsninger til vand og væske

Filter-Online er en dansk virksomhed, der blev etableret tilbage i 2018 for at kunne afhjælpe både private og erhvervskunder med deres filtreringsløsninger indenfor vand og væske.

Behovet viste sig at være større end ventet og rakte hurtigt ud over Danmarks grænser, hvilket gjorde at virksomheden oprettede webshops til Norge, Sverige og engelsktalende kunder.

Filter-Online har agentur på flere forskellige brands i Danmark – her i blandt AQUAPHOR, 3M - Aqua Pure, Vana og Ocena – Samt salg af andre stærke filtreringsprodukter fra bl.a. Brita. Alle produkter i høj klasse, som i sidste ende kommer vores kunder til gode.

De 5 filtreringskategorier
Filter-Online har dygtiggjort sig indenfor en lang række af filtreringsløsninger, som er delt op i 5 kategorier, for at kunden lettere kan finde de ønskede produkter i webshoppen og for at medarbejderen har lettere ved evt. at guide kunden over telefon.

Drikkevand: Indeholder alle produkter der er godkendt til drikkevand. Filterkander, drikkedunke, bakteriefilter, Brita produkter til fjernelse af bl.a. kalk i vandet, omvendt osmose til hjemmet – samt mange andre filtreringsløsninger.

Filtrering af vand og væske: Løsninger til filtrering af vand i alle afskygninger. Filtrering af bl.a. brøndvand er meget populært. Her findes også store filterhuse i rustfrit stål med posefiltrering, som virksomheder indenfor fødevareindustrien anvender til forfiltrering af mad- og drikkevarer.

Vandbehandling: Denne kategori er primært henvendt til erhvervskunder og indeholder et stort sortiment indenfor UV-filtrering, men især Omvendt Osmose, som især har vundet indpas de senere år, da mange ser et større og større behov for at rense vandet for alle partikler. Omvendt osmose anvendes i mange typer af industri – det ses bl.a. hos vinduespudsere, der renser almindelig postevand, hvilket giver ultrarent vand og dermed giver bedre forudsætninger for et pænt pudset vindue.

HoReCa: Vi har samlet alle anvendelige filtreringsprodukter til restaurationsbranchen i HoReCa-kategorien. Her har vi bl.a. Brita vandfiltre til både kaffe-, espresso- og opvaskemaskiner. De reducerer kalken og giver dermed optimale arbejdsbetingelser for bl.a. kaffemaskinen, der ikke længere bliver kalket til, hvilket sparer restaurationen for udgifter i forbindelse med rengøring og afkalkning – og i sidste ende udskiftning af kaffemaskinen.

Blødgøring: Her har vi samlet alle vores Smartflow blødgøringsanlæg og krystalsalt til blødgøring. Anlæggene har vundet stort indpas i mange lande – og især i Danmark, hvor der i store dele af landet er et højt kalkindhold i vandet. På denne måde bliver kalkindholdet reduceret til et niveau hvor du stadig får et tilskud kalk til kroppen, men samtidig slipper for kalk der sætter sig i husholdningsmaskiner og på fliserne i badeværelset.

Filter-Online’s værdier

Hos Filter-Online er vi meget løsningsorienteret og finder - i samarbejde med kunden – stort set altid et produkt der klarer den filtreringsopgave man ønsker løst – hvad enten der er tale om et mindre filter eller et stort omvendt osmose-anlæg.

Vores medarbejdere har en bred viden om filtrering og sparrer gerne viden på kryds og tværs af afdelingerne – noget som klæder den enkelte medarbejder bedre på overfor kunden, så vi kan dele vores viden med næste led i kæden. Filter-Online har samtidig en organisation hvor alle bliver hørt – og alle hjælper alle, uanset hvad opgaven måtte være – noget der styrker sammenholdet og dermed også virksomheden.

Filter-Online passer på - og tager ansvar for - miljø og klima. Noget som gøres ganske naturligt, men især kan ses på Verdensmål 12, hvor vi sparer store mængder på især pap og forsendelsesmateriale, da der genbruges meget af det pap vi modtager fra egne leverandører. Hvis papkasserne har taget skade i forsendelsen, vil disse blive skåret op og anvendt som pakkefyld, hvilket reducerer den mængde af pap der før blev smidt i skraldespanden.

Har du også brug for en filtreringsløsning? Så sidder vi klar på både mail og telefon til at hjælpe dig i mål

Find os på VVS'23: D-6420

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Denne artikel er del af et tema:

Tema om VVS-messen 2023

VVS-messen åbner dørene for at udforske de nyeste tendenser og teknologier inden for VVS-branchen. Fra banebrydende bæredygtige løsninger til de nyeste smarte teknologier, er dette stedet, hvor fremtidens VVS-løsninger bliver til virkelighed. Mød branchens eksperter, udvid dit netværk og få indsigt i de seneste branchenyheder og innovationer. 

Relateret indhold

03.02.2026B.E.G.

Sponseret

Et spørgsmål om ære i din egen bygning

02.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

02.02.2026Luxtek ApS

Sponseret

Udskiftning af et IHC-system med KNX

20.01.2026B.E.G.

Sponseret

Skridt for skridt til energieffektiv lysstyring

15.01.2026Installator.dk

Digitale pumpeløsninger kan forebygge oversvømmelser i bygninger

05.01.2026B.E.G.

Sponseret

Omkostningseffektiv lysstyring

22.12.2025B.E.G.

Sponseret

Tradition og modernitet i harmoni

08.12.2025B.E.G.

Sponseret

Fundamental, omfattende renovering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026