Danskerne støtter praktisk spor til alle i folkeskolen

En ny meningsmåling viser overvældende støtte til regeringens forslag om en mere praktisk folkeskole.

Regeringen har præsenteret et nyt politisk udspil om folkeskolen. Et af hovedelementerne vil være, at eleverne i folkeskolens ældste klasser får mulighed for at skifte nogle af de teoretiske fag ud med to dage om ugen på en virksomhed eller på en erhvervsskole, hvor de kan møde udfordringer fra en praktisk verden væk fra skolebænken. Foto: 123rf.com..

Regeringen har præsenteret et nyt politisk udspil om folkeskolen. Et af hovedelementerne vil være, at eleverne i folkeskolens ældste klasser får mulighed for at skifte nogle af de teoretiske fag ud med to dage om ugen på en virksomhed eller på en erhvervsskole, hvor de kan møde udfordringer fra en praktisk verden væk fra skolebænken. 
Dét er der stor folkelig opbakning til, viser en ny survey fra Norstat på vegne af SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

Hele 81 procent af danskerne svarer, at det er en ”god idé” eller ”meget god idé”, at alle folkeskoleelever får mulighed for at vælge et praktisk spor i udskolingen. Kun 3 procent svarer, at det er en "dårlig idé" eller "meget dårlig idé". 

Ifølge Kasper Munk Rasmussen, uddannelsesansvarlig i SMVdanmark, bør målingen bestyrke regeringen i, at der ikke skal rystes på hånden. 

”Vi kan se, at forskellige kræfter, blandt andet Danmarks Lærerforening, ønsker at reservere det praktiske spor i udskolingen til en lille gruppe af skoletrætte elever. Det vil jeg gerne advare meget imod. For det første har alle elever godt af i højere grad at lære at kombinere praktisk og teoretisk viden. For det andet er det helt afgørende, at vi ikke sender et signal om, at praktisk viden er for mere eller mindre skoletrætte elever. Derfor håber jeg, at regeringen vil føle sig bestyrket i, at de er på rette vej, når der nu er støtte fra mere end 80 procent af danskerne”, siger han og uddyber: 

”Vi har brug for, at de praktiske uddannelser i Danmark bliver et førstevalg for flere elever. De nye praktiske udskolingsspor har potentiale til at blive en motorvej til erhvervsuddannelserne på samme måde, som folkeskolen i dag er en motorvej til gymnasiet. Men det kræver, at det bliver en ret og en mulighed for alle elever. Ikke kun de skoletrætte”, siger Kasper Munk Rasmussen. 

SMVdanmark foreslår, at det praktiske spor kan starte allerede fra 7. klasse, og at erhvervsskolerne får mulighed for at udbyde hele udskolingen i folkeskolen fra 7. klasse på samme vis, som de i dag kan udbyde 10. klasse.  

Læs også: Fagforening ser frem mod mere praktisk folkeskole

Og potentialet er stort. En undersøgelse fra VIVE på baggrund af besvarelser fra over 4.000 unge viser, at 47 procent ville have valgt det praktiske spor i folkeskolen, hvis de havde haft muligheden for det. Der går cirka 150.000 unge i udskolingen. 47 procent svarer til cirka 70.000 unge. 

Der er desuden tidligere gennemført forsøg med praktiske spor i udskolingen. En evaluering viser, at eleverne oplever øget motivation, trivsel og læring, faglig progression, lavere fravær og lyst til at starte på en erhvervsuddannelse. 

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.09.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager TR Teknik i Esbjerg

03.09.2025Elcor A/S

Sponseret

Elcor samler kræfterne: Produktionskapaciteten styrkes på tværs af lokationer

03.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

02.09.2025Geovent

Sponseret

Fra røg og støj til stilhed og renhed – Geovent kører grønt!

02.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Apps kan styrke arbejdsmiljøet – hvis de bruges rigtigt

02.09.2025Installator.dk

Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle