Brancheprofilen: De små virksomheder er et vigtigt aktiv

Som ny salgsrådgiver hos GN Belysning er det Jacob Jespersens opgave at informere el-installatørerne om, at der findes andre leverandører end markedets største.

Jacob Jespersen er salgskonsulent hos GN Belysning og skal blandt andet præsentere virksomhedens produktportefølje og holde kunderne opdateret med de seneste produktnyheder. Han er uddannet elektriker og har senest arbejdet som sælger hos Würth Danmark. Foto: GN Belysning..

Hvad består dit nye job i?
Mit nye job består i, at jeg som salgskonsulent skal besøge både eksisterende som såvel nye kunder i form af el-installatører og lampebutikker.

Her skal jeg præsentere GN Belysnings produktportefølje og samtidig holde vores kunder opdateret med de seneste produktnyheder. Derudover skal jeg være med til at sikre en tæt dialog mellem vores kunder og GN Belysning, så vi altid er klar over, hvilke forventninger vores kunder har til os.

Hvorfor har du valgt at arbejde i installationsbranchen?
Jeg har tidligere arbejdet som sælger til byggebranchen, og nu synes jeg egentlig, at tiden var til igen at arbejde i en lignende stilling. Derudover er jeg oprindeligt uddannet elektriker, så det er nærliggende for mig at arbejde inden for et område, som jeg i forvejen ved noget om.

På den måde føler jeg også, at jeg har en dybere forståelse for installationsbranchen, og det ser jeg helt klart som en fordel i min nye stilling.

Læs også: Unidrain er mere end bare afløb

Hvad bliver din største udfordring i dit nye job?
Min største udfordring må være at få el-installatørerne til at indse, at der er andre leverandører/grossister end markedets største.

De mindre og mellemstore virksomheder udvikler nemlig mindst ligeså gode produkter, og derfor er det en af mine opgaver som salgskonsulent at overbevise eksisterende og potentielle kunder om, at disse udgør et vigtigt aktiv.

Hvad går fritiden med?
Når jeg kan finde tid til det, holder jeg af at spille golf nær Hillerød. Og ellers holder jeg meget af at bruge tid sammen med min familie og mine venner.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Opgaver i Inspectly Build - overblik og fremdrift i byggeriet

Inspectly ApS

Sponseret

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Installator.dk

El-varebiler står for fire ud af ti nyregistreringer

Installator.dk

InstallatørGruppen køber elinstallatør i Bern

Installator.dk

Ny segmentdirektør for EL i Lemvigh-Müller

Installator.dk

El & Teknik 2026 sætter ny besøgsrekord

Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter sit opkøbstogt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle