Dornbracht åbner nordisk kontor i København

Den tyske armaturproducent Dornbracht åbnede den 28. april eget kontor og showroom i København. Herfra skal firmaet styrke sin profil i Norden – Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Hos Dornbracht møder man ikke den pessimisme, som ellers hersker mange steder for tiden. Virksomheden som udover sit eget mærke også står bag mærket Alapé tror på, at markedet er der.

”Vi fortsætter uændret med at udvide, udvikle nye produkter og arbejde med vores salg og service,” lyder meldingen fra den tyske virksomheds salgs- og marketingdirektør, Andreas Dornbracht, som var i Danmark i anledning af en af udvidelserne, nemlig åbningen af virksomhedens københavnske kontor.

”Vi har et stærkt markedspotentiale, og det er grunden til, at vi åbner en afdeling i Skandinavien. Vores produkter er ikke beregnet til massesalg, men mere rettet mod private, og taler vi projekter, kan et projekt på fx 15 lejligheder være stort for os,” sagde han i et interview på åbningsdagen. Adressen er ikke tilfældigt valgt. "Den er på Holmen i et af Københavns mest spændende områder, nemlig lige ved Operaen hvor meget gammel dansk historie og kultur møder den nye, moderne arkitektur i stil og design. Dornbracht har slået sig ned i Masteskurene med direkte udsigt til vandet. Til den anden side ligger arkitektskolen. Vores brand passer til stedet,” siger han.

I første omgang skal virksomheden i gang med at finde de rigtige partnere blandt arkitekter og grossister, så virksomheden får adgang til showrooms.

”De kunder, der køber vores produkter, er ikke tilfredse med at se, hvad en enkelt producent kan præstere. De vil have mulighed for at vælge, derfor er de rigtige partnere vigtige,” fastslår han.

Brud på 18 års samarbejde
Dornbracht er ikke ny i nordisk sammenhæng. Gennem 18 år har virksomheden haft et godt samarbejde med Gustavsberg, fortæller Inge Tegnander, Country Manager for Dornbracht Nordic A/S.

”Men vi arbejder med nogle vidt forskellige kundesegmenter. Derfor er Dornbracht aldrig blevet profileret optimalt, og for Gustavsberg var det også et problem, at produkterne ikke var VA-godkendte. Det er de fleste i dag,” tilføjer hun. Det nyeste produkt, Supernova, er netop nu under godkendelse.

”Da jeg fik tilbudt stillingen hos Dornbracht, stillede jeg som betingelse, at armaturerne blev VA-godkendt. Den manglende godkendelse var slet ikke et tema på det tyske marked, så de var ikke opmærksomme på, at danske VVS-installatører ikke vil anbefale og installere et ikke VA-godkendt armatur,” siger Inge Tegnander, som på det tidspunkt var ansat hos Intra og pendlede mellem Norge og Danmark.

”Vi viste dem en tv-udsendelse, som tidligere havde været sendt af DR, hvor emnet netop var VA-godkendelser som en garanti bl.a. mod indhold af bly i armaturerne. Efter vores oversættelse blev arbejdet med godkendelserne meget hurtigt sat i gang, og så sagde jeg ja til jobbet,” siger hun.

Inge Tegnander er uddannet på et revisionskontor, men sprang til en noget anderledes scene i VVS branchen. Her startede hun karrieren som VVS`er, og derfor har hun et godt kendskab til installationerne under den smukke overflade.

Nye standarder – og miljømæssigt ansvar
Når hun siger, at Dornbracht vil sætte nye standarder på det nordiske marked, så handler det ikke kun om æstetik – selvom det er en vigtig del.

”Vi vil gøre det gennem både vores produkter, vores adfærd og vores branding”.

Dornbracht ønsker nemlig også at være en aktør, som sætter nye standarder i forhold til socialt og miljømæssigt ansvar. Derfor har virksomheden siden 1996 samarbejdet med miljøeksperter og ingeniører for at efterprøve og optimere sin bæredygtighed og performance.

”Det betyder bl.a. at vi vil slå et slag for den ansvarsfulde brug af vand. Inden udgangen af 2009 vil vi sænke det gennemsnitlige vandforbrug i alle armaturer med 25 procent, og i løbet af de næste tre år med i alt 30 procent. Og det bliver fuldstændig uafhængigt af brugerens adfærdsmønster. Energi og vandforbrug vil blive minimeret, uden at vores kunder vil mærke en ændring i produkt- og vandoplevelsen,” siger Inge Tegnander.

Stærkt nordisk team
Hun er opmærksom på, at opstarten sker midt under en økonomisk krise, men tror alligevel fuldt og fast på, at det bliver en succes.

”Vi ved, at det er en svær tid at starte op i, men vi ved også, at vi er i en tid med øget fokus på æstetik, design og nydelse - hvor danskerne i højere grad vil prioritere selvforkælelsen i et smukt hjem - og værdsætter æstetiske oplevelser på hoteller, restauranter og i offentlige og private bygninger.”

”Det er helheden omkring vores produkter, som gør, at vi adskiller os markant fra vores konkurrenter, og vi ser frem til at præsentere et helt nyt æstetisk tankesæt for de danske arkitekter, installatører, bygherrer, ingeniører og grossister.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PipeLink Aps

Sponseret

Produktinformation relaterende til præisolerede rør

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

15.09.2026

Tid

08:00

Sted

Gubsø Garage, Silkeborg