DSB vil hyre elektrikerlærlinge

En ny elektrikeruddannelse har åbnet op for flere praktikmuligheder, som DSB vil gøre brug af.

I fremtiden får elektrikerlærlinge mulighed får at få læreplads ved DSB. Foto: René Strandbygaard..

Det er den nye modulbaseret elektrikeruddannelse, der gør det muligt for DSB at hyre lærlinge. Hidtil har selskabet ikke ment, at det kunne leve op til de høje krav uddannelserne stillede til praktikarbejdspladserne.

”Det var jo en del af hensigten med den nye elektrikeruddannelse. Vi håber også, at DSB fremover vil fungere som et godt eksempel for andre industrivirksomheder”, siger Hanna Lindstrøm, forbundssekretær hos Dansk El-Forbund.

DSB planlægger i første omgang at oprette fire elektrikerlærlingepladser, to i øst og to i vest. Men vil selskabet vil gerne op på mindst otte pladser senere hen.

Fokus på lærepladser i industrien
Elektrikeruddannelsen blev i sommeren 2015 ændret, så den nu også kan tilpasses mere specialiserede virksomheder. Det nye praktikforløb kan nemlig deles mellem flere virksomheder, så elektrikerne får den specialiserede uddannelse samt erfaringerne med mere ’almindeligt’ elektrikerarbejde.

Dansk El-Forbund har haft et længere forløb med fokus på at få flere praktikpladser til elektrikerlærlinge, som er en del af den såkaldte Operation Praktikplads. Hanna Lindstrøm konstaterer, at projekterne nu er nået i mål hos DSB.

”Ud over praktikpladserne som sådan kan vi glæde os over, at vi fremover kan henvise til DSB som eksempel. Vi har jo stadig brug for mange flere lærepladser”, siger Hanna Lindstrøm.

Læs også: Brancheorganisationer: Skrappere krav om lærlinge rammer ved siden af skiven

Der mangler fortsat praktikpladser til elektrikere, og mens installationsområdet tager relativt mange lærlinge, har det knebet mere i industrien.

- SDN

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

LIVE fra produktionen: Sådan laver vi 19" splitterskuffer for vores kunder

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle