DTU-studerende modtager VELTEK Els legat

Elbranchens nyeste eltekniske talent og modtager af det prestigefyldte legat på 15.000 kroner er Mathias Schwartzbach, diplomingeniørstuderende i elektroteknik på Danmarks Tekniske Universitet.

Fra venstre: Mogens Brusgaard, formand for VELTEK El og direktør hos Wexøe A/S, Mathias Schwartzbach, Lennart Østergaard, direktør i VELTEK. Foto: VELTEK

I en tid hvor elektrificeringen af samfundet accelererer, og behovet for dygtige fagfolk vokser dag for dag, er det vigtigere end nogensinde at investere i de talenter, der skal forme branchens fremtid. Det er netop denne tankegang, der ligger bag VELTEK Els årlige legat for unge eltekniske talenter – en tradition, der nu er i sit sjette år, skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Legatmodtageren kombinerer sine studier på DTU med rollen som leder for Powertrains hos Vermilion Racing, universitetets Formula Student-team. Her har han ifølge lektor på DTU Wind, Nenad Mijatovic, været en afgørende drivkraft i udviklingen af holdets første fungerende batteripakke – en milepæl, og en stor bidragende faktor for at bilen, for første gang i holdets historie, kunne køre.

For Mathias kom legatet som en stor og positiv overraskelse: "Det er helt vildt! Jeg er meget stolt og taknemmelig over denne anerkendelse fra branchen.

Lennart Østergaard, direktør i VELTEK, ser legatet som en vigtig investering: "VELTEK har en klar mission om at støtte udviklingen af fremtidens eltekniske talenter. Mathias er et perfekt eksempel på den type innovativ tænkning og praktiske evner, som vores branche har brug for. Hans arbejde med avanceret batteriteknologi og energistyring er direkte relevant for at vi kan lykkes med den grønne omstilling."

-emte

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

16.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON ANSÆTTER] Mød vores nye kolleger

15.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

Produktnyhed: Farvede clips til GIGA-LAN RJ45 Patch Kabler

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny kompakt OMICRON CPX 200 til mellem- og højspændingsanlæg

14.01.2026Installator.dk

NRGi samler strøm og ladeboks i én aftale

14.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stilren loft- og væglampe til inde og ude

13.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

13.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Cirka hver 4. jobmodtager skifter job hvert år. Er du mon vores nye kollega?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup