El og varme fra samme anlæg

Institutionen KÆR-Huset ved Lemvig fik pålagt at spare på energien. Løsningen blev ikke et pillefyr, men et mikrokraftvarmeanlæg, som også klarer hovedparten af husets elforsyning.

Billedtekst (5407): - Betjeningspanelet giver oversigt og er let at betjene, siger Per Hyldahl Nibe. Billedtekst (5414): Mikrokraftvarmeanlægget er koblet til institutionens varmeanlæg, hvor en udendørs varmepumpe henter restvarmen ud af returvandet. Her ses lidt af rørføringerne. .

Da KÆR-Huset i Fabjerg, et socialt psykiatrisk bosted, endnu hørte under Ringkøbing Amt, kom der besked om at spare på energien, hvor det kunne lade sig gøre. Institutionen blev opvarmet af et ældre oliefyr, og i første omgang undersøgte forstander Jens Krüger Rasmussen muligheden for at erstatte fyret med et pillefyr. Den løsning blev imidlertid fravalgt, fordi den var for arbejdskrævende, støvede meget og - skulle det senere vise sig - også var alt for dyr i pilleindkøb.

”Så fortalte en tekniker i amtet om en løsning, der så ud til at kunne bruges. Vi kunne erstatte oliefyret med et mikrokraftvarmeanlæg og hente varmen ud af røggassen, motorolien og motorkølevandet samt bruge ellen, som generatoren producerer,” fortæller teknisk serviceleder Per Hyldahl Nibe.

Egenproduktion af el
KÆR-Huset indhentede tilbud og som leverandør af det nye mikrokraftvarmeanlæg valgtes EC Power i Hinnerup, der udvikler og producerer mikrokraftvarmeanlæg i størrelser fra 9 til 17 kW. Det viste sig, at et XRGI 17 dieselanlæg på 17 kW-el og 26 kW-varme kunne løse opgaven, nemlig at levere den samme mængde varme, som det gamle udslidte oliefyr, og derudover levere et bidrag på knap 136.000 kWh af institutionens årlige elforbrug. Siden 2003 har KÆR-Huset kun købt ca. 22.000 kWh om året.

”Der var nogle problemer med det første anlæg, men dem løste EC Power simpelt hen ved at udskifte det med et nyt, der stod på vibrationsdæmpere. Det viste sig senere, at det første anlæg ikke kunne holde til vibrationerne. Anlæg nummer to har nu kørt i halvandet år og stort set uden problemer,” fortæller Per Hyldahl Nibe.

Kun to gange er anlæggets Same Deutz dieselmotor gået i stå, begge gange på grund af mangel på brændstof. Da den igen blev forsynet, kørte motoren blot videre.

Akkumuleringstank på 1100 liter
Per Hyldahl Nibe er glad for anlægget. Det er nemt at betjene og fejlfinde, og derudover yder firmaet EC Power god service og rådgivning.

Ved maksimal belastning bruger anlægget 4,90 liter Eurodiesel i timen. Varmen sendes direkte over i den 1100 liter store akkumuleringstank, og derfra pumpes det videre ind i institutionens varmeforsyning. Motor og generator er monteret i et støjdæmpet kabinet lydisoleret med 50 mm rockwool. Kabinettet står, sådan som fabrikken foreskriver, frit på gulvet med en afstand på mindst 400 mm fra væg i et kælderrum indrettet til formålet.

Per Hyldahl Nibe er også glad for styreskabet og betjeningspanelet. Her er der fuldt overblik over driften, og i øvrigt er det i det daglige en stor betryggelse, at EC Power overvåger driften 24 timer i døgnet året rundt via Internettet.

En tryghedsaftale
KÆR-Huset har indgået en serviceaftale med EC Power, der udover fjernovervågningen omfatter skift af motorolie og oliefiltre samt et eftersyn og justering for hver 5000 driftstimer.

”Vi er godt tilfredse med aftalen, der både er billig og giver tryghed. Jeg bruger i hvert fald meget lidt tid på at kigge efter anlægget,” fastslår Per Hyldahl Nibe.

I 2007 brugte mikrokraftvarmeanlægget godt 20.000 liter Eurodiesel. Ifølge forstander Jens Krüger Rasmussen producerer anlægget ellen til en kilowatttimepris, der ligger ca. en krone under energiselskabets NOE’s listepris.

EC Powers mikrokraftvarmeanlæg har nu kørt i fem år, og investeringen på ca. 200.000 kroner er hentet hjem.

www.installator.dk

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.02.2026Installator.dk

Regeringen lancerer totalberedskab og akutpakke på 1,2 mia. kr.

20.02.2026Installator.dk

DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

20.02.2026Installator.dk

International arbejdskraft er afgørende – og udenlandske kolleger klarer sig selv

20.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere og bedre registrering af hændelser og nærved-ulykker

20.02.2026Coromatic A/S

Sponseret

Coromatic indgår aftale med Conapto i milliardklassen om fortsat udvikling af AI-kapacitet i Stockholm

19.02.2026Installator.dk

Nye tal: Tyverier fra varebiler falder markant

18.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny app løser de klassiske udfordringer med arbejdsmiljøarbejdet endnu bedre

18.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København