Elforbruget sætter rekord i 2025

Danmark har i 2025 brugt mere strøm end nogensinde før. Ifølge Energinet ventes elforbruget at lande på godt 39.500 GWh, hvilket er en stigning på næsten 5 procent i forhold til 2024.

Opladning af den hurtigt voksende flåde af elbiler er med til at presse elforbruget i vejret.. Foto: 123rf.com.

Det rekordhøje elforbrug viser, at elektrificeringen accelererer, drevet af mere elbaseret fjernvarme og et voksende privatforbrug. Særligt om natten og midt på dagen er forbruget steget markant, hvilket Energinet kobler til opladning af den hastigt voksende elbilflåde og generelt mere fleksibelt forbrug, der flytter belastningen til tidspunkter med lav pris og høj produktion fra solceller.

Energinet forventer endnu mere fart på elektrificeringen i 2026.

“Vi havde gerne set, at den grønne omstilling bare buldrede afsted af sig selv i endnu højere fart, men de senere år har det haltet lidt med elektrificeringen – der er godt nok sat f.eks mange nye solceller op og generelt er kommet mere grøn el, men elforbruget er ikke helt fulgt med. For at skubbe yderligere på elektrificeringen har vi sat en række initiativer i gang, der skal skabe mere sikkerhed i markedet og få flere til at udskifte fossil energi med grøn elektricitet”, siger Kim Willerslev Jakobsen, direktør i Energinets Systemansvar.

Stigningen i elforbruget betyder dog også, at behovet for at udbygge elnettet vokser. Ifølge Energinet kræver det tæt samarbejde mellem branchen, distributionsselskaber og interessenter.

På trods af mere solcellekapacitet – over 1000 MW ny kapacitet i 2025 – er den samlede produktion fra sol og vind faldet 3,5 procent. Årsagen er primært dårlige vindforhold og en stort set uændret vindmøllepark.

De endelige forbrugstal for 2025 offentliggøres i anden halvdel af januar 2026.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle