Flere danskere foretrækker variable elpriser

Syv ud af ti danske husstande har i dag en elaftale, hvor prisen på strøm svinger fra time til time og opmuntrer dem til at bruge strøm med omtanke. Andre EU-lande er hægtet af den udvikling bl.a. fordi, de stadig har gamle elmålere.

Foto: Jeppe Carlsen/Green Power Denmark

Fra at være under halvdelen for få år siden, har 69 pct. af elkunderne i dag en elaftale, hvor prisen på strømmen svinger op og ned med børsprisen og den aktuelle mængde af strøm fra vindmøller og solceller. Det viser nye tal fra Green Power Denmark.

Før Ruslands krig mod Ukraine havde blot 43 pct. en elaftale med variabel pris, mens resten havde en aftale, hvor elprisen var låst i en aftalt periode.

I de øvrige lande er antallet af elkunder med variable aftaler langt lavere. Det skyldes, at flere lande - bl.a. Tyskland - kun har rullet moderne, timeaflæste målere ud til under 30 pct. af kunderne.

I Danmark begyndte udrulningen for mere end ti år siden og blev afsluttet allerede i 2020.

Dermed kan forbrugerne indrette deres forbrug i forhold til strømpriserne og de varierende tariffer, som netselskaberne opkræver.

“Vi kan godt tillade os at slå os på brystet over at være nået så langt i Danmark med at aktivere forbrugerne. For det er helt afgørende, at forbrugerne har de rigtige incitamenter i et system, hvor mere og mere af strømmen leveres af vindmøller og solceller,” siger Martin Dam Wied, der er afdelingschef i Green Power Denmark.

-emte

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Totalbelysning til nyt kontor og lager

20.01.2026Installator.dk

Ankenævn har modtaget næste dobbelt så mange klager

19.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du finde jordfejl på solcelleparker?

16.01.2026Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

16.01.2026Installator.dk

Store besparelser at hente for elbilskunder ved valget af elselskab

16.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

16.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON ANSÆTTER] Mød vores nye kolleger

15.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

Produktnyhed: Farvede clips til GIGA-LAN RJ45 Patch Kabler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup