Flere danskere foretrækker variable elpriser

Syv ud af ti danske husstande har i dag en elaftale, hvor prisen på strøm svinger fra time til time og opmuntrer dem til at bruge strøm med omtanke. Andre EU-lande er hægtet af den udvikling bl.a. fordi, de stadig har gamle elmålere.

Foto: Jeppe Carlsen/Green Power Denmark

Fra at være under halvdelen for få år siden, har 69 pct. af elkunderne i dag en elaftale, hvor prisen på strømmen svinger op og ned med børsprisen og den aktuelle mængde af strøm fra vindmøller og solceller. Det viser nye tal fra Green Power Denmark.

Før Ruslands krig mod Ukraine havde blot 43 pct. en elaftale med variabel pris, mens resten havde en aftale, hvor elprisen var låst i en aftalt periode.

I de øvrige lande er antallet af elkunder med variable aftaler langt lavere. Det skyldes, at flere lande - bl.a. Tyskland - kun har rullet moderne, timeaflæste målere ud til under 30 pct. af kunderne.

I Danmark begyndte udrulningen for mere end ti år siden og blev afsluttet allerede i 2020.

Dermed kan forbrugerne indrette deres forbrug i forhold til strømpriserne og de varierende tariffer, som netselskaberne opkræver.

“Vi kan godt tillade os at slå os på brystet over at være nået så langt i Danmark med at aktivere forbrugerne. For det er helt afgørende, at forbrugerne har de rigtige incitamenter i et system, hvor mere og mere af strømmen leveres af vindmøller og solceller,” siger Martin Dam Wied, der er afdelingschef i Green Power Denmark.

-emte

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøde 2025 - Kolding

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

22.01.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

Indendørs LED-strømforsyninger

22.01.2025Installator.dk

Nina Høegh Jensen bliver ny administrerende direktør i Energinet Eltransmission

22.01.2025Alcadon ApS

Sponseret

[ENDELIG ER DEN HER!] Alle Jettings fiberblæsemaskiner på én side...

21.01.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

NYT LED armatur med akustisk optimeret filt og lav blænding

21.01.2025Prysmian Danmark

Sponseret

Prysmian og TechnipFMC underskriver samarbejdsaftale om flydende havvind

21.01.2025Gustav Klauke GmbH

Sponseret

Kan det virkelig gøres så simpelt??

21.01.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Elektroniske sikringer til belastningsstrømme op til 20 A

20.01.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny LK FUGA® 21W USB-lader A+C

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Webinar
Bliv klogere på fremtidens varmepumpe (uden ude-del) til nybyggeri og udskiftning 🎓

Vi afholder et gratis webinar om den nye boligventilationsvarmepumpe S735, hvor du vil få mere viden om produktet, der skal installeres uden udedel, og som allerede nu bliver efterspurgt til fremtidens boligbyggeri.

Dato

24.01.2025

Tid

10:00

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Uddannelse
Økonomiforhold i mindre bygge- og anlægsprojekter og -virksomheder

Lær at styre økonomien i mindre byggesager.

Dato

27.01.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

27.01.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Barmstedt Alle 9, 5500 Middelfart

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Solcelleteknik for VE-installatører

Lær at planlægge og installere mindre, nettilsluttede solcelleanlæg, samt at dimensionere anlægget, så det er tilpasset en given bygnings konstruktion og elbehov. Lær også at udvælge solcellepaneler, invertere og kabler, så de udgør et teknisk og økonomisk optimeret anlæg.

Dato

28.01.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Uddannelse
Indeklima og energiforbrug i komplekse bygninger (Fag C)

Få redskaberne til at rådgive om sundt indeklima og energibesparelser i større bygninger.

Dato

28.01.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
GPS - geometrisk tolerancesætning

Brug af GPS-tolerancer muliggør funktionsrigtigt tegningsmålsætning. Dette er helt afgørende for brug af underleverandører og da GPS-systemet er internationalt, vil landegrænser ikke være en hindring.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kursus