Har du for mange udeståender?

I sit debatindlæg advarer skribenten mod for mange udeståender og fortæller, hvor man især skal være opmærksom.

Af projektleder Svend Røge, Early Warning

Aviserne er i øjeblikket fulde af historier om begyndende recession og andre negative følgevirkninger af den finansielle krise. Derfor kigger mange ejere af små og mellemstore virksomheder i øjeblikket spændt efter, hvilke signaler kunderne sender i forlængelse af den megen turbulens, der har ledsaget krisen. Skal jeg forvente, at det vil give en større negativ påvirkning af mit salg? Skal jeg til at kigge mere kritisk på mine debitorer? Hvad gør jeg, hvis min største kunde begynder at strække betalingerne?

Styr på debitorerne
Flere faktorer har betydning for virksomhedens egen kreditværdighed og for bankens holdning til, om vilkårene for kassekredit og långivning skal strammes op. En af dem, der betyder noget, er at vise evne og vilje til at styre sine debitorer. Og virksomhedsejeren opbygger både troværdighed hos sit pengeinstitut og gør sig selv en god tjeneste, hvis han i en usikker situation gør noget aktivt for at mandsopdække usikre debitorer. I overført betydning bør han foretage et generelt ”uanmeldt kasseeftersyn” af sine samarbejdspartnere: Er de afhængige af enkelte storkunder eller af samarbejdspartnere, der opererer i særligt konjunkturfølsomme brancher? Agerer de troværdigt? Har de betalingsevne og -vilje?

I Early Warning rådgiver vi fra de regionale væksthuse kriseramte virksomheder i samarbejde med frivillige rådgivere, der rekrutteres blandt erfarne ledere og virksomhedsejere fra det private erhvervsliv. En af vores faste anbefalinger er, at virksomhederne skærper opmærksomheden over for udestående fordringer og fastlægger rykkerprocedurer, så der bliver taget hånd om de samarbejdspartnere, der af den ene eller anden grund vælger ikke at betale til tiden. Det er som regel ikke et godt tegn, og ved at handle i tide kan man enten fremme betalingsviljen eller måske tage op til overvejelse, om samarbejdet med den pågældende virksomhed skal fortsætte på de eksisterende vilkår – inden man påføres eventuelle yderligere tab.

Ud over rykkerprocedurer kan det være relevant at reflektere over, hvorvidt man skal vælge at forsikre sine kreditter eller kræve betalingsgaranti. Ikke mange små eller mellemstore virksomheder benytter sig traditionelt heraf, men det kan sagtens være et redskab, der bør overvejes.

Styr på likviditeten
Når virksomhedsejeren generelt skal afveje, hvilke redskaber der skal tages i brug for at styre debitorerne, skal han skele kraftigt til sin egen likviditetssituation. Hvilke kredittider er det realistisk at tilbyde kunderne i forhold til at sikre det nødvendige cash flow, der skal sørge for, at der er tilstrækkelig likviditet til at finansiere egenproduktion og afsætning? I en tid med svingende ordremængder som følge af større usikkerhed på markedet er det hjælp til selvhjælp at styre sin egen kreditgivning ud fra stringente og nøgterne kriterier. Det bedrer chancen for, at man ikke skal i banken for at bede om forhøjelse af kassekreditten og – alt andet lige – forstærker det også virksomhedens overlevelsesevne. Næppe den ringeste effekt på et tidspunkt, hvor antallet af konkurser vidner om, at mange virksomheder har svært ved at klare omstillingen fra den langvarige højkonjunktur, som vi nu har lagt bag os.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup