Hjemmeside vejleder i miljø- og klimabyggeri

RUC huser et 3-årigt forsknings- og udviklingsprojekt, som går ud på at undersøge mulighederne for at omlægge byggeri, så det kan klare de miljø- og klimamæssige udfordringer, der kommer. Der er udarbejdet en hjemmeside i forbindelse med projektet.

Julia Gornitzka

Institut for Miljø- Samfund og Rumlig Forandring på RUC (ENSPAC) er værter for forskningsprojektet, som foreløbig har fået bevilling til et forprojekt på 1,1 millioner kr. fra Vækstforum, Region Sjælland. Projektet hedder KIBS og involverer forskere fra RUC, DTU, Statens byggeforskningsinstitut (SBI-AAU) og konsulenter fra Teknologisk Institut, SYD-TEK og PP Consult. Fra et helhedsperspektiv i Region Sjælland vil de nu undersøge, hvordan man kan omlægge byggeriet på den mest hensigtsmæssige måde.

Inspiration til byggesektoren
Hjemmesiden er tænkt som et sted, hvor interesserede i byggesektoren kan følge med i udviklingen af projektet og orientere sig om, hvilke krav der stilles til fremtidens byggeri. Sådan som hjemmesiden ser ud nu, indeholder den bl.a. en oversigt over byggerier, en beskrivelse af regionens byggesektor og dens miljøinnovative virksomheder, og en gennemgang af regulering med betydning for klimavenligt byggeri. Mange bygninger er ikke udført med henblik på klimaforandringer, og der er et stort arbejde i at sikre boligerne mod fremtidens vejrsituation.
”Hjemmesiden er mest af alt tænkt som inspiration til at gå i gang; ikke som et direkte værktøj eller hjælpemiddel, men et sted, hvor nogle af de muligheder der er i forbindelse med miljø- og klimabyggeri bliver synliggjort, ” siger projektkoordinator Inger Stauning.
På hjemmesiden vil der også være eksempler på kommunale virkemidler og politikker til fremme af klimabyggeri og eksempler på byggetekniske løsningsmuligheder i renovering og nybyggeri.

Ikke kun CO2 og energibesparelser
Den nye hjemmeside er stadig under udarbejdelse, men det er meningen, at den skal kunne rådgive og oplyse i forhold til mange af de samme områder, som man vil kunne forvente bliver taget op i forbindelse med klimakonferencen til næste år. Det er selvfølgelig især energi og CO2, der er på dagsordenen, men der er også mange andre områder, hvor man kan sætte ind.
”Klimaforandringerne kommer til at betyde noget for byggeriet på mange områder. Mere varme og fugt om sommeren gør, at man skal tage højde for fugt i konstruktioner. Der vil komme flere storme, hvilket bygningerne også må sikres imod. Der vil også komme nye krav til f.eks. ventilation,” siger Inger Stauning.
Inger Stauning håber, at hjemmesiden vil kunne give endnu flere råd fremover. Hun så gerne, at hjemmesiden i endnu højere grad kunne gøre opmærksom på, hvilken ny teknologi, der er på området, samt mulighed for nye samarbejdsformer. Hun håber også, at det øgede fokus på området vil inspirere til, at de offentlige bygninger vil blive klimarenoveret og dermed fungere som forbillede for andre. Se mere på www.klimabyggeri.dk.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.01.2026Geovent

Sponseret

Bo Mortensen udnævnt til Salgschef i Danmark!

07.01.2026Installator.dk

Ny direktør i spidsen for Bygma Amager

07.01.2026Installator.dk

Tech Automation opkøber BP Eltavler

06.01.2026Installator.dk

Lemvigh-Müller styrker tilstedeværelsen i Jylland

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

06.01.2026Installator.dk

Milliardær bliver majoritetsejer i Mariendal El-teknik

05.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Rejsetid og udearbejde – få den bedste ordning for jeres virksomhed

05.01.2026Installator.dk

Gratis konsulenthjælp til arbejdsmiljø i el- og vvs-virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle