Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

31 procent af virksomhederne i det tekniske erhvervsliv forventer sværere rekruttering i de kommende år. Knap halvdelen vil derfor ansætte flere lærlinge, men der er for få, mener TEKNIQ.

Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ.. Foto: Jeppe Carlsen/TEKNIQ Arbejdsgiverne

I maj var der 1.040 ledige elektrikerstillinger, mens der kun var registreret 194 fuldtidsledige elektrikere til at søge stillingerne.  

Og i en ny medlemsundersøgelse fra TEKNIQ svarer knap hver tredje virksomhed i det tekniske erhvervsliv, at de forventer, rekruttering bliver sværere i de næste to år i forhold til i dag.

46 prt. af de adspurgte ser ansættelsen af lærlinge som en del af løsningen, men det er ikke nok til at lukke hullet.

“Det er positivt, at virksomhederne tager ansvar og vil ansætte flere lærlinge. Men det kræver også, at der faktisk er lærlinge at ansætte, hvilket er udfordrende mange steder i landet. Og samtidig er vi ramt af en uheldig cocktail, hvor store årgange går på pension de kommende år, mens antallet af nye faglærte ikke stiger i samme tempo til at matche fremtidens efterspørgsel,” siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ. 

Flere virksomheder forsøger også at fastholde seniorer på arbejdsmarkedet, men en fjerdedel af de adspurgte virksomheder siger, at de inden for den seneste måned sagt nej til ordrer, fordi de ikke kunne skaffe medarbejdere. I elbranchen gælder det næsten hver tredje. 

TEKNIQ opfordrer til, at man griber udfordringen i fællesskab. Virksomhederne er klar til at tage flere lærlinge, men hvis der skal komme flere faglærte, så kræver det, at frafaldet på erhvervsuddannelserne bliver reduceret, og fordommene bliver manet til jorden.  

!Vi har heldigvis hårdt tiltrængte investeringer i kvaliteten af værksteder og lærerkompetencer på vej til erhvervsskolerne, men det kræver også et holdningsskifte blandt unge og deres forældre, så de får øjnene op for de mange gode karrieremuligheder, der er som faglært,” siger Maria Schougaard Berntsen.  

-emte

Kilde: TEKNIQs årlige arbejdskraftsundersøgelser siden 2021. 1.150 - 881 respondenter afhængigt af året.. Foto: TEKNIQ

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Rekruttering og employeer branding

Fremtidens medarbejdere søger arbejdspladser med en grøn profil, hvor de kan føle sig værdsat, udvikle sig og gøre en forskel for klimaet. God ledelse, faglig stolthed og fleksibilitet er blevet de vigtigste værktøjer i kampen om at tiltrække og fastholde dygtige folk. Læs med i dette tema, hvor vi dykker ned i, hvordan virksomheder i installationsbranchen styrker deres employer branding og bygger en arbejdsplads, folk har lyst til at blive på.

Relateret indhold

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup