Maskindirektivet ændres ved årets udgang

Et nyt maskindirektiv ændrer på definitionen af maskiner og introducerer et helt nyt begreb – delmaskine. Direktivet indebærer desuden skrappere krav til sikkerhed og sundhed.

Det nye maskindirektiv, 2006/42/EF, er vedtaget og træder i kraft fra d. 29. december 2009. Direktivet er implementeret i dansk lovgivning ved arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 612 af 25. juni 2008 om indretning af tekniske hjælpemidler. Direktivets anvendelsesområde er ændret og tydeliggjort og der er nye definitioner af maskiner.

Maskindirektivet henvender sig til virksomheder, der producerer, importerer, markedsfører eller ibrugtager maskiner og sikkerhedskomponenter og beskriver bl.a. de overordnede krav, som produkterne skal leve op til, hvordan man dokumenterer produkternes overensstemmelse med kravene samt mærkningsregler.

Ingen overgangsperiode!
Der er ikke nogen overgangsordning fra det gamle til det nye maskindirektiv, hvilket betyder, at direktiv 98/37/EF, som er implementeret ved arbejdstilsynets bekendtgørelse om indretning af tekniske hjælpemidler nr. 561/94, skal anvendes frem til den 29. december 2009. Fra denne dato skal det nye direktiv 2006/42EF anvendes.

Det nye maskindirektiv fremstår som et forbedret og lettere tilgængeligt direktiv i sammenligning med det nuværende. Der burde således ikke opstå større tekniske eller administrative problemer for de danske virksomheder ved overgangen til det nye direktiv.

Af ændringer i det nye direktiv kan blandt andet nævnes:

  • Anvendelsesområde
  • Undtagelser, ny liste, herunder husholdningsapparater og alm. kontormaskiner
  • Nye definitioner, blandt andet for maskiner og delmaskiner
  • Dokumentationskrav, blandt andet for delmaskiner
  • Sikkerhedskomponenter, ny, ikke udtømmende liste
  • CE-mærkning, udførelse og placering
  • Boltpistoler og personførende byggehejs indeholdt
  • Justerede og skærpede sikkerheds- og sundhedsmæssige krav, fx vedr. ergonomi, førerværn, maskiner til kosmetiske og farmaceutiske produkter samt brugsanvisning.
  • Kvalitetssikringssystem
  • Tidsbegrænset typeafprøvning, fem år

Nye områder for maskindirektivet
Blandt de maskiner, der nu er underlagt maskindirektivet, er boltpistoler og andre bærbare slagmaskiner med drivladning, personførende byggepladselevatorer, der betjener faste ladesteder, lagertanke og rørsystemer, radioaktive kilder i maskiner, delmaskiner – nyt begreb og nye krav se nedenfor. Direktivet indeholder en ikke udtømmende liste over sikkerhedskomponenter - herunder safety PLC.

Nye undtagelser
Der er nye undtagelser fra maskindirektivet, eksempelvis sikkerhedskomponenter, der leveres som reservedele af original-maskinfabrikanten, maskiner til midlertidige forsøg i laboratorier, koblinger samt styringer og transformatorer til højspænding, og så indeholder direktivet en liste over maskiner omfattet af Lavspændingsdirektivet, bl.a. elmotorer, husholdningsapparater og kontormaskiner.

Nye definitioner og begreber
Maskindirektivet indeholder en ny liste over definitioner, bl.a. definitionen på en maskine som i sagens natur er væsentlig, for er der ikke tale om en maskine, er udstyret ikke omfattet , og omvendt - hvis der er tale om en maskine, kan maskinen være omfattet af maskindirektivet. Og som det ses i faktaboksen til højre (stk. 2), skal der ikke ret meget til før, der er tale om en maskine.

Med det nye maskindirektiv introduceres et nyt begreb, delmaskine, som i direktivet defineres, som følger:

”§ 13. Ved ”delmaskine” forstås en samling, som næsten er en maskine, men som ikke alene kan sikre en bestemt anvendelse. Et drivsystem er en delmaskine. Delmaskinen er kun beregnet til at skulle inkorporeres eller forbindes med andre maskiner eller andre delmaskiner eller udstyr med henblik på at udgøre en maskine, som direktiv 2006/42/EF finder anvendelse på.”
Bekendtgørelse 612.

Delmaskinbegrebet er nyt og erstatter komponentbegrebet i det gamle direktiv. Det nuværende komponentbegreb og bilag II B, ”komponenterklæringer,” udgår.

Selve ordet delmaskine signalerer, at vi taler om noget, der næsten er en maskine og dokumentationskravene til delmaskiner er da også blevet meget lig dokumentationskravene til maskiner.

Således skal delmaskinfabrikanten som noget nyt udarbejde et teknisk dossier for delmaskinen. Strukturen i dette dossier er meget lig det tekniske dossier for maskiner således skal det bl.a. indeholde risikovurdering inkl. sikkerhedsløsninger, monteringsvejledning (nyt begreb) og inkorporeringserklæring (nyt begreb).
Teknisk dossier for delmaskiner skal opbevares af fabrikanten i 10 år – ligesom teknisk dossier for maskiner og skal kunne udleveres til myndighederne på deres anmodning.

På Inkorporeringserklæringen erklærer fabrikanten som noget nyt bl.a. hvilke væsentlige sikkerheds- og sundhedskrav, der er opfyldt.

Monteringsvejledningen skal beskrive vilkårene for at sikre korrekt samling med den endelige maskine, uden at bringe sikkerhed og sundhed i fare. Den udarbejdes på et af kunden accepteret sprog.

Med leveringen af en delmaskine skal følge, Inkorporeringserklæring (bilag II B) og Monteringsvejledning (bilag VI) og disse skal indgå i det tekniske dossier for den færdige maskine. Delmaskiner må ikke CE mærkes.

Med denne ændring vedr. delmaskiner gøres underleverandører mere ansvarlige for deres produkter og dokumentation. Herved tilsigtes, at tilstrækkelig dokumentation ”følger med hele vejen” i større eller sammenhængende anlægs tilblivelse.

Alternativ godkendelsesprocedure for farlige maskiner (Bilag IV-maskiner)
Farlige maskiner (Bilag IV-maskiner), der er bygget efter en harmoniseret standard, der dækker alle farer, kan selvgodkendes. Det vil sige, at teknisk dossier ikke længere skal fremsendes til bemyndiget organ. Øvrige Bilag IV maskiner skal enten typeafprøves, eller som et nyt alternativ, overensstemmelsesvurderes ved anvendelse af fuld kvalitetssikring.

Fuld kvalitetssikring er et kvalitetssikringssystem, der skal godkendes af myndighederne via et af bemyndiget organ. I Danmark er Teknologisk Institut udpeget som bemyndiget organ.
Kvalitetssikringssystemet har lighedspunkter med ISO 9001.
Typeafprøvning skal fornys hvert femte år, så maskinerne løbende udvikles i takt med den tekniske udvikling i samfundet.

Nye krav til brugsanvisning
Brugsanvisningen skal som noget nyt indeholde en kopi af Overensstemmelseserklæringen, som derved altid kan fremvises, idet der jo er krav om, at der skal forefindes brugsanvisning.

Brugere kan se frem til en væsentlig mere brugervenlig brugsanvisning, idet indholdskravene er justerede, præciserede og tydeliggjort.

Støj
Der er ændrede krav til, hvornår der skal måles støj og angivelse af usikkerheder – det anbefales at læse kravene og om nødvendigt kontakte støjeksperter vedr. tolkning og evt. gennemførelse af målinger samt usikkerhedsangivelser.

Let overgangen til det nye maskindirektiv
Direktivet gælder fra ”dag ét” - der er ingen overgangsperiode, derfor er det en god idé at forberede sig på skiftet. Noget kan ændres og anvendes straks, andet må vente til den 29. december 2009.

Alle med maskindirektivberøring
Afvent 29/12- 2009 – direktivet 2006/42/EF træder i kraft. Der må først henvises til dette direktiv fra denne dato.
Juster overensstemmelseserklæring. Må og skal først anvendes fra 29/12-09.
Udvikle inkorporeringserklæring. Må og skal først anvendes fra 29/12-09 .

Inden da kan man tilpasse sig til nye krav og straks anvende:

  • Læs den nye bekendtgørelse 612/2008 – downloades fra Arbejdstilsynets hjemmeside
  • Tilret risikovurderingstjeklister til de nye VSSK i Bilag 1
  • Juster brugsanvisning
  • Tilret maskinskiltet
  • Tilpas indhold i teknisk dossier
  • Tilpas eventuelle procedurer, som beskriver, hvordan I sikrer overholdelse af maskindirektivet i netop jeres virksomhed, og følg disse i den udstrækning aktiviteterne straks må udføres.

Delmaskinfabrikanter:

  • Tilegne sig maskindirektivets krav samt teknikker og værktøjer f.eks. risikovurdering
  • Udvikle formularer
  • Udvikle og medlevere monteringsvejledning

Bilag IV maskinproducenter:

  • Bør forholde sig til de nye procedurer for godkendelse af Bilag IV maskiner
  • Bør straks rekvirere revision af eksisterende EF type-afprøvnings- certifikater for at sikre, at disse stadig er gældende set i lyset af kravene i det nye direktiv og opdatere dem til at henvise til Direktiv 2006/42/EF.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Fra 160 MHz til 6 GHz - hvilken antenne passer til din installation?

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

17.09.2026

Tid

08:00

Sted

Classic Car House, Kgs. Lyngby