Nye krav til svejseudstyr – stelklemmer og elektrodeholdere

De nye udgaver af standarderne for henholdsvis stelklemmer til svejsereturstrøm og elektrodeholdere til lysbuesvejsning er netop blevet harmoniserede. Derfor træder nye krav til stelklemmer og elektrodeholdere i kraft fra d. 21. juni 2023.

De nye standarder kan købes i webshoppen, så din virksomhed kan være forberedt på de kommende krav i 2023. Foto: Arkivfoto.

Svejsning er en vigtig del af fremstillingen af større konstruktioner som vindmøller, skibe, bygninger, fabrikskonstruktioner med flere. Især lysbuesvejsning er udbredt i store dele af den tunge industri. Det fortæller Dansk Standard i en ny pressemeddelelse.

De generelle standarder for lysbuesvejsningsmaskiner, standarderne i DS/EN IEC 60974-serien, er med til at øge sikkerheden i svjeseprocesser og -maskiner og sikre en høj produktkvalitet. I 2021 udkom to nye udgaver af to standarder i serien. De to standarder gælder henholdsvis elektrodeholdere, DS/EN IEC 60974-11, og stelklemmer til svejsereturstrøm, DS/EN IEC 60974-13, som blandt andet er med til at garantere en sikker overførsel af strøm.

Standarderne er harmoniserede

Standarderne for elektrodeholdere og stelklemmer er nu blevet harmoniserede under lavspændingsdirektivet. Derfor træder nye minimumskrav til stelklemmer til svejsereturstrøm i kraft fra d. 21. juni 2023.

”Harmoniseringen betyder, at standarderne relaterer sig direkte til EU-direktivet for lavspænding, og ved at følge standarderne er du som fabrikant sikker på at opfylde de sikkerhedskrav, der stilles i direktivet”, siger Søren Storm, seniorkonsulent i Dansk Standard, og tilføjer:

”Ydermere skal man som importør og distributør være særligt opmærksom på at handle med fornøden omhu og altså også forholde sig til de nye minimumskrav, der stilles i standarderne.”

LÆS OGSÅ: Algoritmer skal beskytte energisystemer mod hackerangreb

De nye standarder kan købes i webshoppen, så din virksomhed kan være forberedt på de kommende krav i 2023.

DS/EN IEC 60974-11:2021 Udstyr til lysbuesvejsning – Del 11: Elektrodeholdere

DS/EN IEC 60974-13:2021 Udstyr til lysbuesvejsning – Del 13: Stelklemmer til svejsereturstrøm

Se også Dansk Standards kurser om el-sikkerhed og CE-mærkning som hjælp til sikker installation og markedsføring.

-AKJ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

28.11.2025Installator.dk

800.000 kunder får lavere elregning i december

28.11.2025NKT (Denmark) A/S

Sponseret

Black Week er i gang!

27.11.2025Installator.dk

Dansk virksomhed om messedeltagelse: Det er en investering i fremtiden

27.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[VIND CHOKOLADE] Hvad er der i den der skattekiste?

26.11.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Robuste LED armaturer til krævende miljøer

26.11.2025NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT Black Week

25.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[ØG DINE VINDERCHANCER] Deltag hver dag og vind

24.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[DELTAG FRA START] Jaaaahhh – ENDELIG er det officielt jul!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle