Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Selvom staten har afsat over 595 millioner kroner til Varmepumpepuljen i perioden 2023-2025, når langt fra alle pengene ud til boligejerne. Nye tal fra Energistyrelsen viser, at kun 42 procent af de tilsagn, der gives om tilskud, ender med at blive udbetalt, skriver EnergiWatch. Det kalder på en ny model, mener TEKNIQ.

Foto: Varmepumpeindustrien VPI

Det betyder, at en stor del af midlerne i praksis bliver reserveret til projekter, der aldrig bliver gennemført. Dermed risikerer pengene at være låst i systemet, mens andre boligejere må opgive at søge, fordi puljen hurtigt meldes udsolgt.

Hos Energistyrelsen erkender man udfordringen. Ifølge enhedschef Sarah Hundebøl skyldes det blandt andet, at nogle tilsagn bortfalder, fordi projekterne aldrig bliver realiseret. For at mindske problemet blev tilsagnsperioden sidste år forkortet fra to til ét år.

I brancheorganisationen TEKNIQ mener man, at puljesystemet skaber uhensigtsmæssig adfærd. Mange boligejere søger tilskud “for en sikkerheds skyld”, selvom de endnu ikke er klar til at installere en varmepumpe.

Bæredygtighedschef Troels Hartung foreslår derfor at ændre modellen. I stedet for at reservere midler på forhånd kunne boligejerne få et skattefradrag efter installation – eller søge tilskud ved at indsende fakturaen efterfølgende.

Ifølge TEKNIQ vil en sådan model både gøre ordningen mere gennemskuelig og sikre, at pengene rent faktisk bliver brugt til installation af varmepumper frem for at stå ubrugt i puljen.

Der har i år været rift om midlerne i Varmepumpepuljen, siden den åbnede 5. februar. Efter knap en måned var der givet tilsagn til 3.500 ansøgere på i alt 96 mio. kr. ud af puljens 117 mio. kr. Flere millioner vil dog blive tilført efterhånden som tidligere givne tilsagn ikk bliver udnyttet.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Manglende dokumentation og hydrauliske udfordringer i moderne varmeanlæg

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Installator.dk

Fenagy vil byde på Kredsløbs store varmepumpeprojekt

Installator.dk

Venstre fastholder: Vil ikke gennemtvinge udfasning af gasfyr

Installator.dk

Geberit lancerer forbrugerkampagne på tv og streaming

Installator.dk

Vattenfall vinder udbuddene af havvindmølleparker

Installator.dk

EWII: Akutplan for elnettet risikerer at bremse den grønne omstilling

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny vice adm. dir. i Miljøministeriet

Installator.dk

Andersen & Heegaard får ny international ejer

Installator.dk

Fjernvarmepuljen åbner med fordoblet støttebeløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle