Solar leverer stærkt kvartalsregnskab

Solar er gået ud af tredje kvartal med solid vækst. Det får koncernen til at købe aktier tilbage.

"Solar har også i tredje kvartal haft vækst på samtlige markeder, og kvartalet har udviklet sig som forventet. Vi arbejder konstant på at forbedre produktiviteten hos vores kunder, så de kan øge lønsomheden i deres forretning," siger adm. direktør Anders Wilhjelm fra Solar. Foto: Solar..

Solar kom stærkt ud af tredje kvartal med et regnskab, der før skat havner på et plus på 57 mio. kr. Samtidig kom koncernen ud af kvartalet med en omsætning på 2.449 mio. kr. – over 30 mio. mere end samme kvartal sidste år. Det skriver Ritzau Finans.

Det har vakt begejstring på direktionsgangen, hvor adm. direktør Anders Wilhjelm er tilfreds med regnskabet.

"Solar har også i tredje kvartal haft vækst på samtlige markeder, og kvartalet har udviklet sig som forventet. Vi arbejder konstant på at forbedre produktiviteten hos vores kunder, så de kan øge lønsomheden i deres forretning," siger Anders Wilhjelm om regnskabet. 

Læs også: Solar får nyt klima og energi-segment

Solar præciserede ved samme lejlighed også forventningerne til driftsresultatet til et sted mellem 240-290 mio. kr.

De positive strømninger får virksomheder til at iværksætte aktietilbagekøb for op mod 70 mio. kr., da virksomheden vurderer, at det kommer aktionærerne til gode.

Læs også: Industrivirksomheder bruger Fastbox

"Aktietilbagekøbsprogrammet sker under hensyntagen til de igangværende sonderinger vedrørende mulighed for ekspansion. Solar har en betydelig finansiel styrke, der ikke vil blive påvirket af det nye program for aktietilbagekøb”, oplyser selskabet til Ritzau Finans. 

-JPN

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdsmiljøkonsulenter med teknisk baggrund

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup