Undersøgelse: VVS-virksomheder gambler med svendenes sikkerhed

VVS-firmaer sparer på sikkerheden og dropper vinterdæk på servicebilerne. Det viser en undersøgelse, som Blik- og Rørarbejderforbundet lavede, da landet var klædt i hvidt i december.

Mange af landets VVS-firmaer må have krydset fingre, da sneen væltede ned og gjorde vejene ufremkommelige i midten af december. For uden at bekymre sig om hverken de ansatte eller medtrafikanters liv og lemmer, skøjtede hver tredje servicebil rundt i det isglatte føre uden vinterdæk.

At blot hver tredje servicebil ifølge undersøgelsen trodser fornuften og kører uden vinterdæk, overrasker ikke lederen af FDM’s tekniske afdeling, Jørgen Jørgensen.

Læs også: VVS-forbund: Mestrene sjofler efteruddannelse

”Det gør det desværre ikke. Vi kender problematikken og ved fra vores samtaler med dækbranchen, at der nok er nogle håndværksmestre, som kan trænge til en lille opsang på det her område,” siger Jørgen Jørgensen til Blik- og Rørarbejderforbundets hjemmeside.

Dårligere køreegenskaber
Varebiler og tungt læssede servicebiler besidder langt fra de samme sikre køreegenskaber, som almindelige personbiler. Og med dårligt og isglat føre forstærkes kun de usikre forhold, hvis dækkene ikke er egnet til kørsel om vinteren. Derfor giver det ifølge FDM’s ekspert ekstra god mening at montere vinterdæk på lige netop den type køretøj.

Læs også: Væk opsigt med servicevognen

”De her servicebiler er typisk nogle køretøjer, som man ikke bare kan lade stå i dårligt vejr. Ved akutte opgaver skal de jo ud og køre på tidspunkter, hvor vejene ikke nødvendigvis er ryddet. Og det gør det kun endnu vigtigere at have nogle gode vinterdæk på bilen,” forklarer Jørgen Jørgensen.

Et spørgsmål om sikkerhed
Ofte er udgiften til vinterdæk et spørgsmål om økonomi. Men ifølge Blik- og Rørarbejderforbundets oplysninger er det muligt at få et sæt vinterdæk til under 10.000 kroner incl. montering.

”Selvfølgelig er der nogle omkostninger forbundet med at skulle have dækkene skiftet. Men den udgift skal altså ses i forhold til den ekstra sikkerhed det giver. Og det gælder både i forhold til ham, som kører bilen, men så sandelig også dem han kører i blandt,” lyder det fra lederen af FDM’s tekniske rådgivning.

-LA

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt