Verdenspremiere på nyt partikelfilter, der stopper mikroplast

Et helt nyudviklet partikelfilter, der skal opfange mikroplast, fik verdenspremiere i går på Frederiksberg.

Det nyudviklede mikroplastfilter fik verdenspremiere i går, da det blev monteret på Frederiksberg Allé.. Foto: Baionyx

Mikroplast kommer mange steder fra. Et af dem er fra dæk på diverse køretøjer. Denne type mikroplast ender typisk i kloaksystemet, når det regner og i sidste ende i naturen og i grundvandet.

Den danske virksomhed Baionyx står bag et partikelfilter, der reducerer udledningen af mikroplast ved at fastholde partiklerne i kloakken, så de ikke når videre ud i miljøet.

“Filteret har den funktion, at det holder fast på de små partikler, der er skadelige, og som vi gerne vil have holder sig væk fra naturen,” siger Søren Dandanell Nielsen, der er administrerende direktør i Baionyx, til TV 2 Kosmopol.

Filtret er udviklet på det Tekniske Universitet i Berlin med ‘støtte fra Audi Environmental Foundation. Baionyx har ansvaret for at introducere løsningen på det nordiske marked.

Med 289 millioner køretøjer i EU udledes der hvert år omkring 450.000 tons mikroplast fra bildæk, som ender i vandmiljøet. I Danmark alene bidrager bildæk årligt med over 7.000 tons mikroplast.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle