Virksomheder efterspørger grøn køling

Danske virksomheder vil have miljørigtig køling, der både fører til energibesparelser og en grønnere profil. Det har medført en øget efterspørgsel på naturlige kølemidler og installationer, der sammenkører el, køling og ventilation.

CO2-kølingen i supermarkederne er meget mere miljøvenlig end før i tiden, hvor næsten alle anlæggene kørte på syntetiske kølemidler. Foto: Eurammon..

Efterspørgselen på miljørigtig køling er stigende i øjeblikket, fordi mange virksomheder i dag ønsker at skabe en grøn profil ved at nedbringe energiforbruget. Det vurderer Christian Heerup, der er faglig leder for køleteknik ved Teknologisk Institut.

”Energiforbrug og C02-udledning er en vigtig faktor i mange virksomheder i dag, hvor flere satser mere på en grøn og miljørigtig virksomhedsprofil. Og da køling i mange virksomheder udgør en væsentlig del af energiforbruget, er det et godt sted at starte,” siger Christian Heerup.

Ifølge Heerup er det dog ikke kun virksomhedernes grønne ambitioner, der er skyld i stigningen i efterspørgselen. En lovændring fra 2007, der satte et maksimum på mængden af syntetisk kølemiddelfyldning i hvert anlæg, har også været med til at sætte skub i salget af naturlige kølemidler, som vandkøleanlæg og CO2-anlæg.

Mere arbejde i vente
De nye miljøkrav og virksomhedernes øgede miljøfokus har, ifølge Christian Heerup, skæppet godt i pengekasserne hos de installatører, der har formået, at bevare ’det kølige overblik’ og omstille forretningen. Han mener dog ikke, at ”festen” er slut endnu.

”Jeg tror på, at der kommer mere vækst inden for naturlige kølemidler. Der har allerede været en del, men vi har ikke set toppen af isbjerget nu. Der er en stigende interesse fra virksomheder, der ønsker en grønnere profil. De fokuserer ganske enkelt mere på miljørigtige tiltag, og dermed forholder de sig mere kritisk til virksomhedens energiforbrug og CO2-udledning,” siger Christian Heerup og understreger:

”Mange virksomheder vælger at lave energiinvesteringer på eksisterende køleanlæg, hvilket er det bedste miljøtiltag, som man kan lave, for der er mange flere gamle anlæg, end der er nye. Den eksisterende masse af køleanlæg er rigtig stor, og der er mange muligheder for at energioptimere, så det vil give en dobbelt miljøeffekt.”

Fremtiden er at samle energiforbrug
Finn Kaarsberg, der er regionschef i Lindpro, oplever også virksomhedernes stigende miljøbevidsthed.

”Virksomhederne er generelt fokuserede på det samlede energiforbrug, og derfor vælger de ikke bare miljøvenlig køling, de kombinerer kølingen med el og ventilation i et samlet system, der er let at overskue. På den måde kan virksomhederne spare penge og samtidig optimere den grønne profil,” forklarer Finn Kaarsberg.

Dén løsning er uden tvivl fremtiden, mener Finn Kaarsberg.

- LRI

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Store emner kræver fleksibel udsugning

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle