Grossist i vækst

AO Johansen kan efter første halvår af 2016 opjustere forventningerne til årets samlede overskud.

Sidste år fik koncernen AO Johansen et resultat før skat på 115,5 millioner kroner. I år forventes overskuddet før skat at lande på 130-140 millioner kroner. Arkivfoto. .

Det går godt for VVS- og teknikgrossisten AO Johansen. Så godt, at virksomheden efter første halvår skruer op for forventningerne til det samlede overskud, når året er omme.

AO Johansen omsatte i første halvår for 1.355 milliarder kroner, skriver onlinemediet idag.dk. Det er 13 procent højere end samme periode sidste år, hvilket blandt andet skyldes opkøb.

”Væksten kan henføres til købet af Billig VVS ApS samt til det professionelle marked i Danmark”, skriver AO Johansen i sit halvårsregnskab.

Overtagelsen af Billig VVS fandt sted i august 2015.

Læs også: Sanistål køber sikringsvirksomhed

Overskuddet før skat landede i første halvår af 2016 på 60,2 millioner kroner, hvilket er 15,7 millioner kroner højere end overskuddet i første halvår af 2015.

Det er tal som disse, der får AO Johansen til at skrue op for forventningerne til årets samlede overskud før skat. Overskuddet forventes nu at lande på 130-140 millioner kroner, hvor det før forventedes at ligge på 120-130 millioner kroner.

Læs også: Salling El-Service overtager El-Fagmanden

Sidste år formåede firmaet at lave et resultat før skat på 115,5 millioner kroner.

-CHM

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle