Vvs-virksomhed i Nordsjælland ekspanderer

Vvs-virksomheden Allan Kristiansen & Sønner i Tulstrup nord for Hillerød har overtaget to håndværksvirksomheder i Nordsjælland, nemlig Tømrerfirmaet Milesten og Murerfirmaet Nordsjælland.

Det nye lederteam i Allan Kristiansen og Sønner VVS. Foto: Peter Dahlerup.

Vvs-virksomheden Allan Kristiansen & Sønner i Tulstrup nord for Hillerød har overtaget to håndværksvirksomheder i Nordsjælland, nemlig Tømrerfirmaet Milesten og Murerfirmaet Nordsjælland.
Begge firmaer indgår nu som selvstændige virksomheder i Allan Kristiansen og Sønner, og de tidligere ejere fra Tømrerfirmaet Milesten og Murerfirmaet Nordsjælland fortsætter som en del af lederteamet. Niels Kristiansen, der sammen med broderen Søren overtog ledelsen i 1999, fortæller, at samtlige ansatte fra de to firmaer fortsætter i den nye struktur, og at administrationen og styringen af opgaverne fremover kommer til foregå fra kontoret i Tulstrup.
” Vi fokuserer nu på at få de tre virksomheder og 26 ansatte til at fungere i dagligdagen. Det har givet os bedre muligheder for at dække vore kunders behov. Og vi vil ikke afvise, at vi fremover udvider med yderligere arbejdsområder, hvis muligheden byder sig - og vi har opgaver til det,” fortæller Niels Kristiansen.
Allan Kristiansen & Sønner blev grundlagt af blikkenslagermesteren Allan Kristiansen tilbage i 1963 indtil hans sønner, Søren og Niels, overtog ledelsen i 1999. Hidtil har firmaet været baseret på godt gammeldags håndværk inden for gas, vand, varme og tagløsninger og beskæftiget 13 ansatte. Med tiden blev aktiviteterne udvidet til også at omfatte gas-service, fjernvarme, rådgivning inden for energibesparelser og totalløsninger inden for bygge- og anlægsopgaver - og altså nu også en fusionering.

- OWG

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle