Barrierer fjernes: Nu skal forsyningssektoren fange CO2

Det store CO2-fangstpotentiale i forsyningssektoren skal realiseres, så blandt andet CO2 fra danskernes affald kan blive indfanget. Derfor vil regeringen ændre rammevilkårene - og det roses af Dansk Fjernvarme.

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) vil gøre det muligt for forsyningssektoren at investere i CO2-fangst.. Foto: Regeringen.dk

Forsyningsanlæg som kraftvarme- og affaldsforbrændingsanlæg hører til de største udledede af CO2 i Danmark. Derfor skal de nu have mulighed for at fange CO2 - og forsyningssektoren skønnes at kunne bidrage med fangst af 2,3 mio. tons CO2 hvert år fra 2029, fremgår det af en pressemeddelelse fra Klima-, energi- og forsyningsministeriet.

Regeringen foreslår derfor nye langsigtede rammevilkår, så målet kan blive til virkelighed.

Løsningen indebærer en fælles regulering af alle forsyningsselskaber, der vil deltage i CO2-fangst. Den vil give deltagerne mulighed for finansiering gennem sparede omkostninger fra køb af CO2-kvoter, salg af klimakreditter og salg af CO2 til anvendelse.

Ejerne af forsyningsanlæggene, f.eks. kommunerne, skal have lov til at løbe risikoen ved at investere i CO2-fangstanlæg, ligesom det vil være muligt at indgå partnerskaber med private selskaber for at sprede risikoen.

”Vi får ikke CO2-fangst i stor skala uden risiko. Det er vigtigt, at vi sørger for at beskytte forbrugerne, så de ikke bliver tvunget med på den risiko, som affalds- og kraftvarmeanlæggene nu kan løbe – og det gør vi med de nye rammer,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.

Dansk Fjernvarme roser regeringens nye udspil om langsigtede rammevilkår for CO2-fangst, transport, lagring og udnyttelse og kalder det “et stort skridt i den rigtige retning”.

“Vi hæfter os særligt ved, at når et anlæg sparer omkostninger til CO2-kvoter og afgifter ved at fange CO2, kan værdien af de sparede afgifter og kvoter anvendes til at finansiere CO2-fangst. Det er et rigtig godt initiativ, som sektoren har efterspurgt længe, og det er et vigtigt bidrag til, at det kan blive muligt at etablere CO2-fangst anlæg i Danmark,” siger Kim Mortensen, der er direktør i Dansk Fjernvarme og brancheorganisation for alle landets fjernvarmeselskaber, kraftvarmeværker og affaldsenergianlæg.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.11.2025Condair A/S

Sponseret

Condair er klar til Ajour-messen 2025!

17.11.2025Installator.dk

Ny EU-rapport: Sene betalinger rammer især små virksomheder

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle