God ledelse og faglig stolthed vigtigere end løn

Mange virksomheder har fået øjnene op for, at løn ikke længere er det eneste, der tæller, når elektrikere skal tiltrækkes og fastholdes. God ledelse, tryghed og mulighed for faglig stolthed betyder mindst lige så meget, fortæller Benny Yssing, forbundsformand i Dansk El-Forbund.

”Et godt arbejdsliv handler om at blive hørt og respekteret. Det er ikke nok bare at udbetale en høj løn,” siger Benny Yssing, forbundsformand i Dansk El-forbund.. Foto: Dansk El-Forbund

Ifølge Benny Yssing er der sket en positiv udvikling blandt virksomhederne, når det handler om at tiltrække og fastholde medarbejdere – især lærlinge.

”Vi kan se, at mange virksomheder er begyndt at etablere mentorordninger for lærlinge. Det handler både om at gøre dem så dygtige som muligt og om at fastholde dem, når de er færdiguddannede. Flere virksomheder tænker nu tidligt over, hvordan de kan sikre sig de svende, de får brug for i fremtiden,” siger han.

Det gælder ifølge Yssing både om at tilbyde gode lærlingeforhold og om at vise, at virksomheden sætter pris på deres indsats.

Men selvom mange virksomheder gør det godt, er der stadig plads til forbedring, mener forbundsformanden.

”Der er virksomheder, hvor man må konstatere, at dårlig ledelse giver uro. Det skaber utryghed og fører til høj udskiftning blandt medarbejderne. Lønnen er ikke altid det vigtigste – det handler i høj grad om tryghed, tillid til ledelsen og et godt psykisk arbejdsmiljø.”

På de tillidsrepræsentantmøder, som Dansk El-Forbund afholder, går temaet igen: Et dårligt arbejdsmiljø og dårlig ledelse får folk til at søge væk.

”Et godt arbejdsliv handler om at blive hørt og respekteret. Det er ikke nok bare at udbetale en høj løn,” siger Benny Yssing.

Grøn profil tæller – især for de unge

Blandt de yngre medarbejdere fylder bæredygtighed og klima mere og mere.

”Vores lærlinge lægger mærke til, om virksomheden har en grøn profil. Har man styr på affaldssorteringen? Arbejder man bevidst med grøn omstilling? Det betyder faktisk noget for dem at kunne sige, at de gør en forskel for miljøet, når de går på arbejde,” fortæller han.

Den udvikling ser forbundet som et positivt signal.

”Der er en stolthed forbundet med at være en del af den grønne omstilling – at gå fra sort strøm til grøn strøm, fra olie og gas til vind og sol,” siger Yssing.

Noget andet, der vejer tungt, er muligheden for at udføre sit arbejde ordentligt fra starten.

”Vores medlemmer går utrolig meget op i den faglige stolthed. De vil gerne have lov til at udføre arbejdet korrekt første gang – og ikke bruge tid på at lave ting om, fordi projektet ikke er planlagt ordentligt,” siger Benny Yssing.

Når opgaverne ændres undervejs, eller planlægningen halter, går det ud over både arbejdsglæden og effektiviteten.

”Det handler om, at projekterne skal være ordentligt projekteret og planlagt fra starten. Ellers bliver folk frustrerede, fordi de ikke får lov at vise, hvor dygtige de er,” siger han.

Forbundsformanden peger også på, at mange efterspørger balance i arbejdslivet.

”God ledelse handler om at skabe tryghed og respekt for medarbejderne. Man skal kunne tage hensyn til, at folk har et liv uden for arbejdet – for eksempel når børnene er syge. Det giver et mere stabilt og loyalt hold,” siger Yssing.

Ikke kun et spørgsmål om løn

Selvom lønnen for elektrikere generelt er steget, er den ikke altid afgørende for valget af arbejdsplads.

”Mange vurderer, om det virkelig er værd at jagte 30-40 kroner mere i timen, hvis det går ud over balancen i hverdagen. For børnefamilier og andre med et travlt privatliv betyder fleksibilitet og forståelse mere end kroner og øre,” siger han.

Der findes ikke én opskrift, der passer alle, understreger han.

”Behovene er forskellige – alt efter om man er ung, senior, alene eller har små børn. Det vigtigste er, at ledelsen forstår at skabe balance og trivsel for den enkelte,” siger Benny Yssing.

Fastholdelse af seniorer

Ifølge Dansk El-Forbund er virksomhederne også blevet bedre til at fastholde ældre medarbejdere.

”Vi kan mærke, at flere virksomheder har fået øjnene op for værdien af det grå guld. Mange finder fleksible løsninger – for eksempel at seniorer arbejder tre dage om ugen eller får lettere opgaver,” fortæller Yssing.

Der, hvor det stadig kniber, er på de praktiske detaljer.

”Udfordringen opstår ofte, når man skal finde ud af, hvad der sker med firmabilen eller andre goder, hvis man går ned i tid. Men når der er vilje til at finde løsninger, kan det sagtens lade sig gøre at fastholde erfarne medarbejdere,” siger han.

God ledelse, tryghed, faglig stolthed og et arbejdsliv i balance – det er det, der får folk til at blive. Lønnen skal selvfølgelig være i orden, men det er langt fra det eneste, der betyder noget,” siger han.

Læs også Blik og Rør´s forbundsformand Henrik W. Petersens råd til installationsvirksomheder, der vil tiltrække og fastholde dygtige medarbejdere. 

Solar Danmark

Sponseret

INVITATION – Solar Blue Install Network

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Rekruttering og employeer branding

Fremtidens medarbejdere søger arbejdspladser med en grøn profil, hvor de kan føle sig værdsat, udvikle sig og gøre en forskel for klimaet. God ledelse, faglig stolthed og fleksibilitet er blevet de vigtigste værktøjer i kampen om at tiltrække og fastholde dygtige folk. Læs med i dette tema, hvor vi dykker ned i, hvordan virksomheder i installationsbranchen styrker deres employer branding og bygger en arbejdsplads, folk har lyst til at blive på.

Relateret indhold

27.10.2025B.E.G.

Sponseret

Lys og transparens i Gelsenkirchens rådhus

27.10.2025Installator.dk

Elbilmessen fik stærk debut: Næsten 28.000 besøgte messen i Herning

27.10.2025Installator.dk

God ledelse og faglig stolthed vigtigere end løn

23.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

"6 år, så ved man altså et og andet om fiber"

23.10.2025Installator.dk

Eltel opruster på gadebelysning – henter erfaren chef fra Andel Lumen

22.10.2025Wexøe A/S

Sponseret

Europamateriel

21.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

Effektiv strømstyring starter med at vælge de rigtige PDU’er - DET skal der til...

21.10.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

ECOFOSS – mere end en grossist inden for LED belysning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Smart bygningsautomatik og KNX i praksis – fra lovkrav til intelligente løsninger

Fagteknisk eftermiddag i samarbejde med KNX Danmark og Energiforum Danmark

Dato

28.10.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

ECIT Consulting A/S
Seminar
En lærerig dag med fokus på, hvordan Business Central skaber værdi

Vi inviterer til en inspirerende dag, hvor du får indsigt i, hvordan Business Central gennem moderne økonomistyring kan effektivisere og automatisere jeres drift – uanset hvilket system I bruger i dag.

Dato

29.10.2025

Sted

Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bygningskonstruktioner og energiforbrug i simple bygninger (Fag B)

Vil du rådgive boligejere om at spare på energien og energirenovere? KEA giver dig redskaberne.

Dato

29.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ECIT Consulting A/S
Seminar
En lærerig dag med fokus på, hvordan Business Central skaber værdi

Vi inviterer til en inspirerende dag, hvor du får indsigt i, hvordan Business Central gennem moderne økonomistyring kan effektivisere og automatisere jeres drift – uanset hvilket system I bruger i dag.

Dato

30.10.2025

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup