Hver tredje ventilator dumper på nye EU-krav

Fra 1. januar lever omkring 30 procent af ventilatorerne på markedet ikke længere op til EU’s nye krav, som fremgår i en ny forordning. Om to år vil tæt på halvdelen ikke leve op til kravene.

Efter de nye regler regnes en sammenbygget ventilator for et helt nyt produkt, og ventilatorens virkningsgrad skal nu måles og dokumenteres, før den kan blive CE-mærket og solgt lovligt på det europæiske marked. Foto: embpapst.

Den 1. januar 2013 træder EU’s forordning ErP2013 i kraft, og med de nye regler lever omkring 30 procent af ventilatorerne på markedet ikke længere op til kravene. I forordningens anden fase, der træder i kraft om to år, er det tæt på halvdelen af de ventilatorer, der markedsføres i dag, der ikke længere må sælges på det europæiske marked.

Med de nye EU-regler stilles der krav til ventilatorernes virkningsgrad og til dokumentation. Målingen skal udføres i et anerkendt laboratorium med en alment anerkendt måleteknik, og data fra målingen skal stå på ventilatoren og være tilgængelige på internettet.

De nye EU-krav gælder for alle ventilatorer på det europæiske marked – med ganske få undtagelser. Og kravene til måling og dokumentation skal som noget nyt også opfyldes af producenter, der sammensætter deres ventilatorer af forskellige dele, for eksempel motor og impeller samt producenter, der bygger enkelte ventilatorer til specielle formål.

Sammenbygget ventilator regnes for nyt produkt
Efter de nye regler regnes en sammenbygget ventilator for et helt nyt produkt, og ventilatorens virkningsgrad skal nu måles og dokumenteres, før den kan blive CE-mærket og solgt lovligt på det europæiske marked.

Noget lignende gør sig gældende ved energirenovering af ventilationsanlæg. Det er en meget brugt fremgangsmåde, at man kun skifter enkelte dele i et anlæg for at opnå højere virkningsgrad, men i det øjeblik man ændrer på en ventilator i et eksisterende anlæg såsom at udskifte en motor eller ændre en impeller, skal den pågældende ventilator måles og godkendes efter forordningen – i en korrekt målefacilitet.

Ifølge ventilationsvirksomheden embpapst vil mange virksomheder ikke have de nødvendige målefaciliteter til rådighed, og at betale for målingerne vil være en belastning for konkurrenceevnen.

Fordel for det europæiske marked
Erp2013 og ErP2015 betyder dog også godt nyt for de danske producenter, der er blandt de i Europa, som laver de mest effektive ventilatorer og aggregater. Dermed åbnes der med forordningen mulighed for en større eksport til EU-lande, for prisen på produkter og pris hænger sammen, og produkter med dårlig virkningsgrad kan ikke importeres, produceres og sælges på det europæiske marked. Det vil skabe mere råderum til de europæiske producenter, at de billigste og dårligste importerede ventilatorer holdes ude af markedet.

-KH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

KE Fibertec AS

Sponseret

KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup