Middelfart bygger på første klasse

Alt boligbyggeri i Middelfart Kommune skal nu leve op til et førsteklasses energiforbrug og være lavenergihuse i energiklasse 1. Det har Middelfarts byråd besluttet for at forstørre reduktionen af Danmarks CO2-udledning.

Middelfart Kommune er sprunget over i køen. Det skulle nemlig først have været fra 2015, at dansk nybyggeri skulle ligge i energiklasse 1, men i Middelfart lever de i nuet og har bestemt, at alle huse i kommende boligområder skal være lavenergihuse fra nu af.
På den måde håber kommunen at kunne sætte fart i reduktionen af den danske udledning af CO2, da 50 procent af det samlede danske energiforbrug, ifølge Middelfart Kommune, går til opvarmning, ventilation og belysning af bygninger.

Ingen ekstraudgift
Det vil være dyrere at bygge huse i energiklasse 1, men det bekymrer ikke Middelfart Kommune.
Som afdelingschef i plan og byg i Middelfart Kommune, Jørgen Knudsen, forklarer, vil de skærpede energikrav til nybyggede boliger ikke påvirke det samlede anlægs- og driftsregnskab for nybyggeriet.
”Den ekstra udgift til isolering, superlavenergivinduer, varmepumpe og mekanisk ventilation tjenes hjem gennem besparelsen på energiforbruget,” udtaler han.
Kommunen oplyser desuden, at de skrappe krav ikke kun gælder nybyggeri, men at kommunen også selv arbejder med energisparende foranstaltninger i forbindelse med renovering af de kommunale skoler, institutioner og deslige.

Vandet genbrug
Middelfarts byråd så ingen grund til at vente til 2015, når nu teknologien til at nedsætte bygningers energiforbrug tilstrækkeligt i forhold til energiklasserne allerede findes. Derfor tog de også chancen for, udover at stramme reglerne for boligbyggeri, at indføre, at kravene til erhvervsbyggeri skal vurderes i hvert enkelt tilfælde. Og når nu de var i gang, så indførte byrådet også, at regnvand fra tagrenderne i de nye, energivenlige boliger, ikke må ledes til kloakkerne, men skal føres ud i jorden eller opsamles og bruges til toiletskyl eller andet.

Lavere end 1
Muligheden for et lavere energiforbrug har de også være bevidste om i Egedal Kommune i et stykke tid, fortæller klima- og energikonsulent i kommunen, Jan Poulsen. Ifølge ham har Egedal i årevis forsøgt at få byggeselskaberne til at bygge energibesparende boliger, men det var først da planloven i 2007 blev ændret og det blev muligt at lovgive om energiklasserne i byggeriet, at vejen blev banet for Egedal Kommunes ambitioner.
Siden da har der i Egedal være krav om, at fremtidigt byggeri skal falde ind under energiklasse 1, og om muligt falde endnu lavere, hedder det fra Jan Poulsen.

Klassekravene
Fra Middelfart Kommune heddet det, at energiklasserne er inddelt på den måde, at huse i klasse 1 bruger mindst energi, omkring to en halv liter olie og cirka 17 kWh el per kvadratmeter per år, mens den nu mest udbredte klasse, 2, bruger omkring 4 liter olie og cirka 20 kWh el per kvadratmeter per år. Det skal sammenlignes med den klasse som nu er under udfasning, som bruger i nærheden af de 5,5 liter olie og 30 kWh el per kvadratmeter per år, altså mere end dobbelt så meget som huse i klasse 1.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

07.11.2025Installator.dk

Bravida bestiller 500 elvarebiler i rekordstor ordre

07.11.2025Installator.dk

Elektrificeringen af bilparken er i højgear

07.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Et godt arbejdsmiljø er blevet et konkurrenceparameter

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle