Nu er det igen blevet attraktivt at være faglært

Ifølge en undersøgelse fra Danmarks Statistik mener to ud af tre danskere, at det i dag er mere eller lige så attraktivt at være faglært som for ti år siden. Det kniber dog stadig med at vække de unges interesse.

For at få de unges opmærksomhed har Dansk Byggeri blandt andet iværksat en virksomhedsbank, hvor skoler kan tage ud til virksomheder i lokalområdet og få et indblik i de faglærtes arbejdsdag. Foto: Ricky John Molloy..

Selvom erhvervsskoler og livet som lærling ikke altid haft det bedste ry hos uddannelsesvejlederne i skolerne, ser det i øjeblikket anderledes ud, hvis man spørger forældre, lærere og uddannelsesvejledere.

I en ny undersøgelse fra Danmarks Statistik mener to ud af tre danskere nemlig, at det i dag er blevet mere eller lige så attraktivt at være faglært, som det var for ti år siden, og især danskere i alderen 30+ er positive:

”Det er glædeligt, at langt størstedelen af danskerne mener, at livet som faglært er blevet mere attraktivt. Vi kan glæde os over, at fordommene om en faglært uddannelse så småt er ved at fordufte”, siger Louise Pihl, der er underdirektør i Dansk Byggeri.

Hun understreger dog samtidig, at der stadig ligger et stort arbejde forude, når det kommer til at få den yngre del af befolkningen med på vognen.

Læs også: Flere unge søger ind på de tekniske uddannelser

Skal vække de unges interesse
Blandt de 16-29 årige er det kun halvdelen, der mener, at det er lige så attraktivt eller mere attraktivt at være faglært – og det skal der gøres noget ved, mener Dansk Byggeri:

”Det er selvfølgelig helt centralt, at vi får de unge med på vognen. De er jo de vigtigste spillere i kampen for flere faglærte. Og selvom vi ved, at forældrenes meninger betyder meget for de unges uddannelsesvalg i dag, så skal vi fortsætte det hårde arbejde for at gøre det attraktivt at tage en uddannelse som fx tømrer eller struktør”, siger Louise Pihl og fortsætter:

”Vi står i en situation, hvor vi i 2027 kan risikere at mangle 73.000 faglærte, hvoraf de 17.000 kommer til at mangle i bygge- og anlægsbranchen. Det er noget, vi er nødt til at handle på”.

Læs også: Tekniq: Mangel på elever på VVS-energiuddannelsen

Virksomhedsbank skal sikre flere faglærte
Hos Dansk Byggeri har man blandt andet iværksat en virksomhedsbank, som skal få flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

Her har skoler mulighed for at finde virksomheder i deres lokalområde, der har lyst til at vise deres håndværk frem, så elever tidligt i livet møder dygtige fagfolk, der er glade og stolte af deres erhverv:

”Lige nu har knap 100 virksomheder tilmeldt sig virksomhedsbanken, og vi håber, at den kan være med til at give de unge nogle gode oplevelser på egen krop, så de får lyst til at prøve kræfter med alle de jobs, man kan få med en faglært uddannelse i bagagen”, siger Louise Pihl.

- EL

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup