Ny adm. direktør i DELPRO

Efter 24 år som administrerende direktør for DELPRO er Jacob Rath trådt tilbage den 31. december 2024, hvor Glenn Aagesen overtog rollen.

Jacob Rath er efter 24 år som adm. direktør blevet afløst af Glenn Aagesen.. Foto: DELPRO

”Tiden er inde til at bringe nye øjne på vores spændende udvikling, og derfor overlader jeg roret til Glenn Aagesen. Det har været en fantastisk rejse siden stiftelsen af DELPRO i 2000, og jeg er utrolig stolt over det, vi sammen har opnået, fortæller Jacob Rath og fortsætter:

”Glenn er et velkendt ansigt i branchen, med solid erfaring fra både sol-, vind- og elforsyningssektoren. Hans brede indsigt i markedet og skarpe blik for fremtidens muligheder gør ham til den rette til at føre DELPRO videre ind i en ny æra. Glenn kommer med stærke kompetencer, der vil styrke vores position og hjælpe os med at udvide vores evne til at levere endnu flere løsninger i fremtiden.”

Jacob Rath vil fortsat være tilknyttet DELPRO frem mod sommeren.

DELPRO har hovedkontor i Vamdrup ved Kolding og har afdelinger i England, Polen, Frankrig og Holland. Selskabet beskæftiger ca. 220 medarbejdere.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

17.11.2025Condair A/S

Sponseret

Condair er klar til Ajour-messen 2025!

17.11.2025Installator.dk

Ny EU-rapport: Sene betalinger rammer især små virksomheder

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Få en gennemgang af DS 447:2021, så du er opdateret på normen for ventilation og ventilationssystemer i alle typer bygninger beregnet til ophold af mennesker.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

20.11.2025

Tid

09:00

Sted

Banedanmark, Fredericia

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart