Stor tilfredshed med varmepumper hos fjernvarmeselskaber

En netop offentliggjort rapport viser, at fjernvarmeselskaber er tilfredse med store varmepumper, og at kilden til varme er meget forskellig.

Ifølge rapporten har de fleste af varmeselskaberne etableret varmepumper for at opnå en billige produktionspris, mindske CO2-udledningen eller for at have et bredere udbud af energikilder. Foto: Nils Rosenvold..

Størstedelen af de danske fjernvarmeselskaber er meget tilfredse med de varmepumper, de har installeret og taget i brug.

Det fremgår af rapporten, ”Driftserfaringer med store varmepumper i fjernvarmen”, hvor 24 fjernvarmeselskaber har deltaget. 

Det er det rådgivende ingeniørfirma Rambøll, tænketanken Grøn Energi og brancheorganisationen Dansk Fjernvarme, der sammen står bag rapporten. 

De deltagende fjernvarmeselskaber bliver i rapporten interviewet om deres erfaringer med de varmepumper, de har i drift, og størstedelen svarer ”meget tilfreds", skriver danskfjernvarme.dk.

Ingen af de deltagende selskaber er ifølge rapporten utilfredse eller meget utilfredse.

Bredt udbud af varmekilder
Resultatet af evalueringen slår fast, at de fleste af varmeselskaberne har etableret varmepumper for enten at opnå en billige produktionspris, mindske CO2-udledningen eller for at have et bredere udbud af energikilder.

Læs også: Ny standard til udførelse af varmepumpeinstallationer er på vej

Det er vigtigt, at selskaberne væbner sig med tålmodighed, da leveringstiden, COP-værdien og anskaffelsesprisen per MW varierer meget.

”Fra et varmeværk skriver under med en leverandør, og til varmepumpen er klar til drift, kan der gå fra et halvt til to år. Typisk dog et år", fremgår det af rapporten. 

En fjerdedel af varmepumperne, der er omfattet i projektet, drives af el, mens to drives af gas og resten er absorptionsvarmepumper. 

Desuden er kilden til varme meget alsidig og spænder fra drikkevand, udeluft, spildevand, grundvand og havvand til overskudsvarme, røggas, geotermi og solvarme.

Halvdelen er opført med støtte
Omkring halvdelen af varmepumperne er opført med økonomisk støtte. Det kan være som EUDP-projekt, med støtte fra Energistyrelsens varmepumpepulje eller ved salg af energibesparelser i henhold til energispareforpligtigelsen.

Læs også: Forskere tester klimavenligt kølemiddel til varmepumper

Salget af energibesparelser har kunnet finansiere op mod 20 procent af varmepumpens investeringspris, fremgår det ydermere af rapporten. 

- MGC

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Fra gas til jordvarme: Sådan sparede skolen 250.000 kr. – og fik tryg drift

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup