Stor tilfredshed med varmepumper hos fjernvarmeselskaber

En netop offentliggjort rapport viser, at fjernvarmeselskaber er tilfredse med store varmepumper, og at kilden til varme er meget forskellig.

Ifølge rapporten har de fleste af varmeselskaberne etableret varmepumper for at opnå en billige produktionspris, mindske CO2-udledningen eller for at have et bredere udbud af energikilder. Foto: Nils Rosenvold..

Størstedelen af de danske fjernvarmeselskaber er meget tilfredse med de varmepumper, de har installeret og taget i brug.

Det fremgår af rapporten, ”Driftserfaringer med store varmepumper i fjernvarmen”, hvor 24 fjernvarmeselskaber har deltaget. 

Det er det rådgivende ingeniørfirma Rambøll, tænketanken Grøn Energi og brancheorganisationen Dansk Fjernvarme, der sammen står bag rapporten. 

De deltagende fjernvarmeselskaber bliver i rapporten interviewet om deres erfaringer med de varmepumper, de har i drift, og størstedelen svarer ”meget tilfreds", skriver danskfjernvarme.dk.

Ingen af de deltagende selskaber er ifølge rapporten utilfredse eller meget utilfredse.

Bredt udbud af varmekilder
Resultatet af evalueringen slår fast, at de fleste af varmeselskaberne har etableret varmepumper for enten at opnå en billige produktionspris, mindske CO2-udledningen eller for at have et bredere udbud af energikilder.

Læs også: Ny standard til udførelse af varmepumpeinstallationer er på vej

Det er vigtigt, at selskaberne væbner sig med tålmodighed, da leveringstiden, COP-værdien og anskaffelsesprisen per MW varierer meget.

”Fra et varmeværk skriver under med en leverandør, og til varmepumpen er klar til drift, kan der gå fra et halvt til to år. Typisk dog et år", fremgår det af rapporten. 

En fjerdedel af varmepumperne, der er omfattet i projektet, drives af el, mens to drives af gas og resten er absorptionsvarmepumper. 

Desuden er kilden til varme meget alsidig og spænder fra drikkevand, udeluft, spildevand, grundvand og havvand til overskudsvarme, røggas, geotermi og solvarme.

Halvdelen er opført med støtte
Omkring halvdelen af varmepumperne er opført med økonomisk støtte. Det kan være som EUDP-projekt, med støtte fra Energistyrelsens varmepumpepulje eller ved salg af energibesparelser i henhold til energispareforpligtigelsen.

Læs også: Forskere tester klimavenligt kølemiddel til varmepumper

Salget af energibesparelser har kunnet finansiere op mod 20 procent af varmepumpens investeringspris, fremgår det ydermere af rapporten. 

- MGC

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Bufferbeholdere uden emalje giver varmepumpeanlæg større volumen

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup