Dansk Fjernvarme: Forældet opgørelsesmetode skævvrider billedet af prisen på fjernvarme

Forsyningstilsynet baserer sin halvårlige varmeprisstatistik på opgørelsen af, hvad det koster at opvarme et “standardhus” og en “standardlejlighed”.  Men definitionen af standard er 40 år gammel og giver et for højt billede af varmeomkostningen, mener Dansk Fjernvarme.

Foto: Dansk Fjernvarme

Brugen af standard-definitioner af boliger gør det muligt at sammenligne fjernvarmepriser på tværs af selskaber og tid og er dermed med til at skabe transparens og øget forbrugeroplysning.

“Netop derfor er det også uheldigt, at de standardboliger der anvendes i dag er over 40 år gamle og ikke er repræsentative for hverken det samlede forbrug eller energieffektiviteten i en gennemsnitlig fjernvarmeopvarmet bolig. Det giver forbrugerne et skævvredet billede af, hvad opvarmning med fjernvarme egentlig koster,” siger Bettina Vester, der er chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

Organisationen har på den baggrund foretaget en opdatering af standardboligen på baggrund af datasæt, der dækker over 20 pct. af de opvarmede fjernvarmeboliger.

Det viser, at et ifølge Dansk Fjernvarme retvisende og evidensbaseret bud på et standardhus lyder på 135 kvm. og et varmeforbrug på 13,7 MWh. Det svarer til en energieffektivisering på 27 pct. i forhold til den eksisterende definition på 130 kvm og 18,1 MWh.forbruget i et standardhus på 135 kvm.

For en standardlejlighed er forskellen endnu større, påpeger Dansk Fjernvarme. Mens den eksisterende definition lyder på 75 kvm. og 15 MWh er den opdaterede definition på 80 kvm og 7,7 MWh. Det svarer til en energieffektivisering på mere end 50 pct. 

Dansk Fjernvarme peger på, at den gamle definition tilgodeser investeringsomkostningerne til en varmepumpe, fordi det bliver smurt ud over et for stort varmeforbrug. Dermed bliver den beregnede årsomkostning pr. MWh presset nedad.

Det har også en konsekvens for den nye prisloftregulering, der baserer sig på, hvad det vil koste at opvarme et standardhus med en individuel varmepumpe - og dermed også bliver lavere, end ved en beregning med det opdaterede grundlag.

“Når fjernvarmeselskaberne i den nye prisloftregulering skal konkurrere med individuelle varmepumper, må det være en forudsætning, at man ikke giver varmepumpen en hjemmebanefordel ved at basere reguleringen på et forbrug, der slet ikke afspejler varmeforbruget hos en typisk fjernvarmekunde. Det er derfor nødvendigt at få opdateret standardhuset, så det bliver repræsentativt og tidssvarende,” siger Bettina Vester.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

VPI: Fjernvarmen taber fart - Varmepumper skal lukke hullet

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams