Energibesparelser skal sælges på økonomien

Hvad enten det gælder energirenovering eller vedvarende energi, skal det sælges på den økonomiske besparelse – eller eventuelt værdiforøgelse af boligen. For de fleste kommer den gode samvittighed i anden række.

”Når man skal sælge, er det vigtigt at tænke på, at folk først og fremmest kan forstå kroner og ører. De kan ikke nødvendigvis forstå hele teknikken. Installatørens opgave er at omsætte de tekniske installationer til blandt andet økonomi. Vi skal jo tale det sprog, som kunden forstår,” det siger IBI Salgschef Søren Schantz, Lemvigh-Müller.

Han mener, at det kan være svært for kunden at se, at man kan spare penge med en varmepumpe, hvis ikke man har det økonomiske regnskab foran sig, så det må installatøren stille til rådighed. På samme måde kan det være svært at forstå, at man skal investere i solceller, når tilbagebetalingstiden umiddelbart ser lang ud.

Privatkunder tænker mere langsigtet
”Men når man nu tager de stigende elpriser indover, og når man inddrager de bløde værdier som for eksempel selvforsyning, så begynder det at hjælpe på det,” bemærker han og sammenligner med en professionel bestyrelse i en virksomhed, som helt ville afvise en investering med så lang tilbagebetalingstid. Privatkunder har en anden tilgang.

”På privatmarkedet er det jo sådan, at hvis ikke vi sparer penge, så gider vi ikke. Sådan er det i hvert fald langt hen ad vejen, siger han,” men tilføjer så, at man på det her område skal tænke meget bredere.

For installatøren betyder det, at han lige pludselig skal ud og rådgive kunden om investeringer, altså hvad der skal til for at bevare prisen på et hus, og her betyder det en hel del for værdien af et hus, om energiregningen er høj eller lav.

Grossister skal vejlede bedre
”Nettomålerordning, investering, finansiering er jo ikke noget, installatøren er vant til at tale om, men det kommer han til, og her skal vi i grossistleddet være bedre til at holde nogle seminarer og kurser, hvor vi entrerer med nogle kontakter, vi ikke er vant til, for eksempel finansieringsinstitutter, vi skal jo også gøre tingene anderledes, for det her er meget mere en den traditionelle forretningsmodel,” siger Søren Schantz og henviser til at nogle installatører holder gå-hjem-møder, hvor de har en bank med.

Han mener, at disse installatørers succes skyldes, at de forstår at finde nogle partnere, som kan det, de ikke selv kan, fx hjælpe med finansiering. Han mener dog, at vi vil komme til at se partnerskaber, ”som vi aldrig har tænkt på før”.

Men det vigtigste af alt, det er, at vi bliver bedre til at forklare folk, hvad der er i det, bortset fra teknik. Hvad er der i det for mig som forbruger? Hvad får jeg ud af det? Og her skal vi tale om elbesparelser, tilbagebetalingstid, bedre energimærke og dermed værdiforøgelse af boligen.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams