Husjere føler sig vildledt om varmepumper

Varmepumper lever ikke op til forventningerne, mener flere husejere. Kolde huse og store elregninger kan blive en konsekvens ved forkert proportionerede installationer.

Med en varmepumpe kan husejere spare mange penge. Det er i hvert fald, hvad flere husejere er blevet stillet i udsigt, men det holder ikke altid stik. Mange føler, at de ikke er blevet vejledt godt nok om betingelserne for, at varmepumpen kan fungere optimalt, skriver energy-supply.dk.

”Vi oplever desværre, at varmepumpeanlæg installeres i ældre huse, hvor den nødvendige isolering ikke er på plads – eller radiatorerne er for små – med voldsomt elforbrug til følge,” siger Johan Lorentzen fra Energitjenesten, der leverer uvildig vejledning om energibesparelser.

I andre tilfælde er det selve anlægget, der ikke er dimensioneret rigtigt. Når varmepumpen er for lille, eller når slangerne til jordvarmeanlægget er for korte, får anlægget ikke tilført tilstrækkelig med energi. Det betyder, at en elpatron, som kun skal klare spidsbelastninger, når der ikke leveres varme nok, begynder at overtage op til 35 procent af opvarmningen – og det kan ses på elregningen. Opvarmning af vand via en elpatron koster cirka tre gange så meget som opvarmning via varmepumpen.

”I sig selv er varmepumper en rigtig god ide - især i moderne huse med gulvvarme. Vi hører derfor også fra mange, der er tilfredse med produktet, men man skal huske på, at en varmepumpe arbejder bedst med ”lunkent” vand, og derfor skal varmefordelingsanlægget være forberedt på, at der ikke kommer radiatorvand rundt med høj temperatur som fra en oliekedel. Små radiatorer i et såkaldt et-strengsanlæg dur for eksempel slet ikke til varmepumper,” siger Johan Lorentzen.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

01.09.2025Installator.dk

Digitale værktøjer gør hverdagen lettere for installatører

01.09.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering kan gøre forskellen på millioner ved virksomhedssalg

29.08.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering som drivkraft: Installationsvirksomhed har fået fuldt overblik

29.08.2025Installator.dk

Aarhusiansk lys-virksomhed revitaliseret med kinesiske ejere

29.08.2025OK a.m.b.a.

Sponseret

Ny digital løsning giver overblik over tankninger

28.08.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Vi lyser vejen op til fremtidens fagfolk - ses til EuroSkills!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle