Lav præcise solcelleberegninger

Videncenter for energibesparelser har sammen med revisions- og rådgivningshuset Deloitte udviklet en ny solcelleberegner. Den giver for første gang svar på, hvor store besparelser solcelleinstallatøren kan love husejeren ud fra, hvor meget solen skinner.

Solen skinner mere på Bornholm og i Skagen. I det hele taget er der flere solskinstimer langs kysten end inde i landet. Denne viden bliver nu brugt i en ny solcelleberegner, der dermed giver en mere præcis besparelsesberegning for solceller, end det hidtil har været muligt at lave. Solcelleberegneren er udviklet af Videncenter for energibesparelser i bygninger i samarbejde med Deloitte.

”Der kan være temmelig stor forskel på besparelserne afhængig af, hvor huset ligger rent geografisk og selvfølgelig også, om huset vender mod nord, syd, øst eller vest. Derfor er det bestemt værd at lave den individuelle beregning, så man som solcelleinstallatør hverken lover for lidt eller for meget,” siger Centerleder Vagn Holk fra Videncentret, som fortæller, at solcelleberegneren er så brugervenlig og enkel, at husejeren selv kan selv benytte den.

Find solcelleberegneren

Find solcelleberegneren på

www.byggeriogenergi.dk under menupunktet ”værktøjer”.

"Men vi mener, at det i ligeså høj grad er den professionelle solcelleinstallatører, der skal bruge beregneren til at give husejeren troværdige, uvildige beregninger. Dermed kan installatøren yde ekstra god vejledning og få flere med på solcellebølgen,” siger han.

Samarbejdet mellem Videncentret og Deloitte betyder, at der har været både den relevante energitekniske og økonomisk-finansielle viden til stede til at udvikle beregneren.

-KPE 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle