Grønne teknologier kræver økonomiske argumenter

Kunderne vælger ikke grønne løsninger med hjertet, men fordi de kan spare på energibudgettet, og fordi de kan se fordele i den nye teknologi. I anledningen af Energy Europe-messen, som bliver afholdt i Bella Center i disse dage, fortæller fire eksperter, hvordan installatørerne skal sælge grønne løsninger til kunderne.

Jan Vejnaa Hansen, indehaver, JVH Energy Consult

Faglig viden. Det burde være selvklart, at man har forstand på, hvad man laver, men sådan er det ikke altid. Der er en tendens til, at man giver sig i kast med at montere solceller uden at have helt styr på håndværket. Mange solceller er monteret uhensigtsmæssigt, og elteknisk er de blevet tilsluttet forkert. Det er for eksempel ikke sikkert, at en elektriker gennembryder et tag på den rigtige måde, fordi det normalt er tømrere og vvs’ere, der gør det.

Fakta om Energy Europe

  • Afvikles for første gang 23-25 maj i Bella Center, København
  • Er planlagt til at blive gentaget 22-24 maj 2014
  • Messen har 4o internationale partnere
  • Konferenceprogrammet har 200 talere

Det er ikke afgørende hvem, der gennembryder taget, så længe han er certificeret, men det er en fordel, at hvert fag laver det, de har forstand på. Generelt sker de største skader, fordi man ikke har den rigtige gennemføring og tætning. Nogle anlæg er blevet sat op uden, montagebeslagene har passet til danske spær. Her har man typisk brugt beslag fra Tyskland, hvor man har meget bredere beslagtyper, der ikke er egnet til at sætte fast på danske lægter.

Jeg har set graverende fejl udført af elektrikere og tømrere, der har været til skade for bygningen. Med den nye KSO-certificering burde solcelleinstallatøren meget gerne blive bedre på alle områder. Så jeg håber, at certificeringen bliver obligatorisk og mere krævende, så man får et højere fagligt niveau. Det vil betyde, at kunderne lettere kan se, hvordan resultatet bliver og dermed får tillid til installatøren.

Ove Folmer Jensen, Energiexpert, tidligere DS Handel & Industri

Varmepumper. Varmepumper fik en dårlig start for år tilbage, fordi håndværkerne ikke havde erfaring i at sælge og montere dem, så det var kun en lille procentdel, der kunne levere det rigtige anlæg. Når installatørerne ikke ved, hvad de skal sælge, ryger de dårlige pumper på markedet. Men nu er de værste hjørner slebet af, så det er de mere seriøse leverandører, der er tilbage.

De installatører, der er tilbage, har sat sig ind i stoffet, har gået på efteruddannelse og kurser og ved, hvordan de skal arbejde med pumperne. Det er meget væsentligt, for en varmepumpe er mere avanceret end et oliefyr, så man kan ikke bare dreje på knappen. Nu er installatørerne kommet på det rigtige spor og er blevet meget bedre til at montere pumper, og der er kommet flere seriøse aktører på markedet som Bosch og Vølund, som har fået nogle produkter, der er ok. Det kan man bruge over for kunderne, fordi man nu kan dokumentere en god besparelse.

Læs også: Hedegaard, Lidegaard, Poulsen og Engel åbner Energy Europe

Man har fået godkendelsesordningen for varmepumper. Det er et kvalitetsstempel, hvor kunden har tillid til en installatør, der siger, at en pumpe lever op til kundens behov. Pumperne er også blevet bedre, og vi er ikke nede i de lave effekter som de første pumper havde. I dag er pumpen ikke værd at arbejde med, hvis effekten ikke ligger mellem tre og fire. Det er afgørende, for der er ingen kunder, der kun tænker på CO2. Tænker man ikke sin løsning ned i baglommen, kan man ligeså godt glemme det.

Vagn Holk Lauridsen, Centerleder, Videncenter for energibesparelser i bygninger

Samarbejde. Der er brug for, at man indgår i tværfaglige netværk, så man kan tilbyde kunderne nogle helhedsløsninger. Fjernvarmeselskaberne vil gerne luge ud i de gamle oliefyr, så der er mulighed for at sy nogle fornuftige alliancer sammen med selskaberne og andre håndværkere. Har man et netværk med en tømrer, kan man se på huset som en helhed og henvise kunden til en god tømrerkollega, som for eksempel kan skifte vinduer og isolere muren, inden man installerer en varmepumpe. På et andet tidspunkt vil tømreren så måske tippe installatøren om en kunde, der har behov for en varmepumpe. Det er de alliancer, der er vigtige for de små installatører.

Nogle installatører har et godt samarbejde med energiselskaberne, og de små installatører ved også, at det er det marked, de skal agere i. Energiselskaberne arbejder målrettet med energibesparelser, og man skal prøve at blive en del af det samarbejde. Selv om man er en lille installatørvirksomhed, kan man sagtens få en alliance. Både fjernvarme- og gasselskaberne er mere interesseret i, at kvaliteten er i orden end i firmaets størrelse, så jeg er helt sikker på, at energiselskaberne og de små installatører kan finde ud af at samarbejde. For eksempel har SEAS-NVE et samarbejde med en række energivejledere, som får en masse arbejde. Og der er mange andre energiselskaber, der har et samarbejde med installatører, hvor det ikke er svært at komme ind.

Tomas Sørensen Boye, Vice president of Sales Europe, Greenwave Reality

Mersalg. Mange folk ved ikke, at de har brug for et smart hjem med energistyring. De kan se det smarte i hver enkelt komponent, men ikke i helheden. Sælger man kunden en schweizerkniv med en million funktioner, bruger kunden som regel kun tre-fire af dem og føler, at han har spildt pengene på de andre. Så vi sælger funktionerne trinvis, fokuserer på hver enkelt komponent, og lader folk efterspørge mere, så løsningen vokser stille og roligt i takt med, at behovet opstår hos brugeren. De starter for eksempel med at styre to pærer, og så vil kunderne på et tidspunkt også styre deres termostater, fjernsyn og så videre.

Brugerne finder større tilfredshed i de enkelte funktioner og bruger systemet bredere, end hvis de fik det hele smidt i hovedet fra dag et. Det er væsentligt lettere at sælge en funktion, efterhånden som behovet vokser hos brugeren. Vi har set, at kunderne er så glade for den første funktion, at de kommer tilbage efter mere. På et dansk projekt har 89 procent af alle brugerne bedt om mere udstyr efter køb af den første pakke.

DONG har haft et projekt med en starterpakke med nogle stikdåser, hvor en meget høj procentdel af kunderne kom igen og bad om at kunne styre flere komponenter. Det kan være, at det bliver en lille smule dyrere for brugeren. En større del af installatørernes faktura vil jo lyde på kørsel og installation, fordi han skal køre ud flere gange, men jeg synes, det er en win/win for brugere og installatørere. Kunden får lov at vælge præcis det, han har behov for, og installatøren har mulighed for at opsælge og forklare brugerne om nye komponenter og ny teknologi med sensorer og smarte enheder, der bliver mere intelligente.

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.05.2025Solar Danmark

Sponseret

Thomas Phillipsen bliver Vice President i Solar Danmark

02.05.2025Installator.dk

CSR-direktiv udskydes – godt nyt for installatørbranchen

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025